Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Petrol fiyatlarına ABD ve Çin darbesi

Petrol fiyatları, Çin’in Şanghay bölgesindeki karantina uygulamalarının ve ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz politikasına ilişkin beklentilerin etkisiyle düştü. Şanghay’da devam…

Petrol fiyatlarına ABD ve Çin darbesi

Petrol fiyatları, Çin’in Şanghay bölgesindeki karantina uygulamalarının ve ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz politikasına ilişkin beklentilerin etkisiyle düştü.

Şanghay’da devam eden karantina uygulamaları ve ABD’de faizlerin artırılmasının küresel ekonomide büyümeye ve petrol talebine zarar verebileceği yönünde kaygıların kuvvetlenmesiyle petrol fiyatları geçen hafta verdiği kayıpları artırarak iki haftanın dip seviyelerine geriledi.

Petrol fiyatları, Fed’in faiz politikası, Çin’deki karantinalar ve Avrupa Birliği’nin Rusya’ya uygulamayı planladığı yaptırımların seyri ile belirlenmeye devam etti.

Brent ham petrolünün en yakın vadeli varil fiyatı açılışın ardından 103,41 dolar ile 12 Nisan’dan bu yana en düşük seviyeyi gördü. Brent petrolün fiyatı sabah saatlerinde 104 dolar seviyesinden işlem gördü.

ABD hafif ham petrolü de gün 12 Nisan’dan bu yana en düşük seviyeyi görerek yüzde 3 düşüşle 99 dolara geriledi.

Çin, pandemide sıfır vaka politikası uyguladığı için birçok şehir karantinaya alınmış durumda. Pekin bölgesinde yaşayanlara, bölgede yeni vakaların ortaya çıkmasının ardından bugünden itibaren üç günlük virüs testi yapmaları söylendi. Şanghay ise karantinanın dördüncü haftasına giriyor.

Dünyanın en büyük petrol ithalatçısı olan Çin’de yaşanan karantinalar petrol talebine yönelik beklentilerin düşmesi nedeniyle fiyatları aşağı yönlü baskılamaya devam ediyor. Bloomberg’e göre, nisanda Çin’in benzin, motorin ve havacılık yakıtı talebinde yüzde 20’ye varan düşüş bekleniyor.

 

 

 

sozcu.com.tr

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler