Sosyal Medya

Ekonomi

Foreks ‘Sanayi Üretimi Anketi’: ‘Ekonomistlerin sanayi üretimi yıllık tahmini yüzde 10,8 artış yönünde oluştu…’

Foreks Digital bünyesinde hizmet veren ForeksHaber’in 9 ekonomistin katılımıyla düzenlediği 'Sanayi Üretimi Anketi' sonuçları açıklandı...

Foreks ‘Sanayi Üretimi Anketi’: ‘Ekonomistlerin sanayi üretimi yıllık tahmini yüzde 10,8 artış yönünde oluştu…’

Foreks Digital bünyesinde hizmet veren ForeksHaber’in 9 ekonomistin katılımıyla düzenlediği ‘Sanayi Üretimi Anketi’ sonuçları açıklandı. Ankete göre; ekonomistlerin Aralık ayı takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi yıllık tahmini %10,8 artış yönünde oluştu.

Yurt içi ve yurt dışı finansal piyasalar ile ilgili haberlerin yanı sıra yorum, teknik analiz, anket ve raporlara anlık olarak ulaşılabilmesini sağlayan ForeksHaber, ‘Sanayi Üretimi Anketi” sonuçlarını açıkladı.

Anket sonuçları; ekonomistlerin Aralık ayı takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi yıllık tahmininin %10,8 artış yönünde oluştuğunu gösterdi. Ekonomistlerin 2021 yılı Aralık ayı takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi yıllık medyan tahmini yüzde 10,8, arındırılmamış sanayi üretimi medyan tahmini ise yüzde 10,2 artış yönünde oluştu.

ForeksHaber’in 9 ekonomist ile düzenlediği ankete göre, sanayi üretimi için ortalama tahminler takvim etkisinden arındırılmış ve arındırılmamış veride yüzde 10,9 artış yönünde gerçekleşti.

Arındırılmış veride en yüksek ve en düşük tahminler sırasıyla yüzde 13,3 ve yüzde 9,5 olurken, arındırılmamış veride ise yüzde 13,5 ve yüzde 9,2 seviyesinde oluştu.

Kasım ayında yıllık bazda takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi yüzde 8,2 artış beklenirken, yüzde 11,4 artış yönünde açıklanmış, takvim etkisinden arındırılmamış sanayi üretimi ise yüzde 10,4 seviyesinde tahmin edilirken, yüzde 14,7 artış yönünde gelmişti.

2021 yılı Aralık ayı sanayi üretimi rakamı Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 11 Şubat Cuma günü saat 10:00’da açıklanacak.

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler