Sosyal Medya

Döviz

Merkez Bankası eski başekonomisti Hakan Kara uyardı: Artık faiz de kurtarmaz

Türkiye’de faiz oranlarının durumu ve bunun enflasyon ile döviz kuru üzerindeki etkileri tartışılmaya devam ediliyor. Merkez Bankası eski başekonomisti Hakan…

Merkez Bankası eski başekonomisti Hakan Kara uyardı: Artık faiz de kurtarmaz

Türkiye’de faiz oranlarının durumu ve bunun enflasyon ile döviz kuru üzerindeki etkileri tartışılmaya devam ediliyor. Merkez Bankası eski başekonomisti Hakan Kara ise, sosyal medya hesabından faiz politikasıyla ilgili yaptığı açıklamada “Artık bütüncül bir programla desteklenmeden faiz tek başına çözüm olmayabilir ama bunun nedeni faizin etkisiz olması değil, gereksiz ısrarla egzozun uzun süre tıkalı tutulmasıdır.” yorumunu yaptı.

Faiz, kur artışı ve enflasyon sarmalı, Türkiye’nin ekonomisini etkilemeye devam ediyor. Faizlerin yüksek tutulmasının enflasyonun düşmesine ve TL’nin değerini artıracağına yönelik bir etkisi olacağı düşünülüyor. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ise, enflasyonun düşebilmesi için faizlerin inmesi gerektiğini söylüyor.

Merkez Bankası eski başekonomisti Prof. Dr. Hakan Kara, artık faiz artırmanın sorunu çözmeyeceğinin altını çizdi. Kara, Türkiye ekonomisinin içinde bulunduğu durumu arabaya benzeterek “Eğer egzozun (para politikasının) tıkanma durumu uzun sürerse bir noktadan sonra boruyu açsanız (faiz artırsanız) dahi artık eski duruma dönemezsiniz.” dedi.

Kara’nın açıklamaları şu şekilde:

Evet, tek başına para politikası ekonomiyi düzeltemez, ama para politikasının etkisiz hale getirilmesi tek başına ekonomiyi harap edebilir.

Modern ekonomilerde para politikasını etkisiz hale getirmek arabanın egzoz borusunu tıkamak gibidir. Araç bu şekilde kullanılmaya devam ederse motor hararet yapar. Mesela silindir contası yanabilir, inatla devam edilirse edilirse sonunda motor işlemez hale gelebilir.

BÖYLE DEVAM EDİLİRSE HASAR GİDEREK BÜYÜR

Eğer egzozun (para politikasının) tıkanma durumu uzun sürerse bir noktadan sonra boruyu açsanız (faiz artırsanız) dahi artık eski duruma dönemezsiniz. Çünkü motor tahrip olmuştur, kapsamlı parça değişimi veya komple yenilenmesi gerekir.
Biz şu anda hararet aşamasındayız. Böyle devam edilirse hasar giderek büyür.

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Reklam engelleyici algılandı!!

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatın ve sayfayı yenileyin.