Sosyal Medya

Genel

Finansal Hizmetler Güven Endeksi Eylül’de geriledi

Finansal Hizmetler Güven Endeksi Eylül’de 166,8’e geriledi. Ağustos ayında 168,3 olarak açıklanmıştı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yapılan açıklamada…

Finansal Hizmetler Güven Endeksi Eylül’de geriledi

Finansal Hizmetler Güven Endeksi Eylül’de 166,8’e geriledi. Ağustos ayında 168,3 olarak açıklanmıştı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi:

“2022 yılı Eylül ayında FHGE, bir önceki aya göre 1,5 puan düşüş kaydederek 166,8 seviyesinde gerçekleşmiştir. Endeksi oluşturan anket sorularına ait yayılma endeksleri incelendiğinde, gelecek üç aydaki hizmetlere olan talep beklentisinin FHGE’yi artış yönünde etkilediği, son üç aydaki iş durumu ve hizmetlere olan talebin ise FHGE’yi azalış yönünde etkilediği görülmektedir.

 

İş durumu ve hizmetlere olan talebe ilişkin değerlendirmelere göre, son üç ayda iş durumunda iyileşme ve hizmetlere olan talepte artış olduğu yönündeki değerlendirmelerin bir önceki aya kıyasla zayıfladığı gözlenmektedir. Gelecek üç ayda hizmetlere olan talepte artış olacağı yönündeki beklentilerin ise güçlendiği görülmektedir.

 

İstihdama ilişkin değerlendirmelere göre, son üç ayda istihdamda artış olduğunu bildirenler ile gelecek üç ayda istihdamda artış olacağını bekleyenler lehine olan seyrin zayıfladığı gözlenmektedir.

 

2022 yılı Eylül ayında, NACE Rev.2 sektör sınıflamasına göre “Finans ve Sigorta Faaliyetleri” sektöründe güven endeksleri alt sektörler itibarıyla değerlendirildiğinde, “64-Finansal Hizmet Faaliyetleri (sigorta ve emeklilik fonları hariç)” sektöründe 1,9 puanlık azalış olduğu, “65-Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Fonları (zorunlu sosyal güvenlik hizmetleri hariç)” ve “66- Finansal Hizmetler ile Sigorta Faaliyetleri için Yardımcı Faaliyetler” sektörlerinde ise bir önceki aya göre sırasıyla 0,1 ve

39,3 puanlık artış olduğu gözlenmektedir.

 

2022 yılı Eylül ayında Finansal Hizmetler Anketi sonuçları, finansal sektörde faaliyet gösteren 155 kuruluşun yanıtlarının ağırlıklandırılıp toplulaştırılmasıyla elde edilerek değerlendirilmiştir.””

 

 

Erol Taşdelen:  MERKEZ BANKASI BANKALARIN YÜKSEK ÜCRET VE KOMİSYONLARINA MÜDAHALE ETMELİ

TCMB brüt rezervleri 1,14 milyar dolar artarken, net rezervler 2,0 milyar dolar azaldı; partiden arındırılmış döviz mevduatları 1,6 milyar arttı

 

Dolar rekor kırdı! FED faiz artırdı & TCMB faiz indirdi-Şimdi ne olacak? | Güldem Atabay

 

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler