Sosyal Medya

Genel

WWF: İnsanlık yaban hayatının yüzde 70’ini yok etti

Küresel ısınma bir yana insanlığın daha çok yerleşim yeri için ormanları kesmesi ve daha çok çöple okyanusları kirletmesi, küresel vahşi…

WWF: İnsanlık yaban hayatının yüzde 70’ini yok etti

Küresel ısınma bir yana insanlığın daha çok yerleşim yeri için ormanları kesmesi ve daha çok çöple okyanusları kirletmesi, küresel vahşi yaşamın sonunu getirmek üzere. Dünya Doğal Hayatı Koruma Vakfı’nın son yayınladığı rapor, 1970’lerden bu yana yaban hayatı nüfusunun yüzde 70’inin kaybedildiğini ortaya koydu. Londra Zoolojik Toplumu’nun direktörü Andrew Terry “Bu bize doğanın çökmeye başladığını ve doğal hayatın boşaldığını anlatıyor” dedi.

Dünya Doğal Hayatı Koruma Vakfı’nın (WWF) son yayınladığı rapor, 1970’lerden bu yana ormansızlaşma ve okyanuslardaki kirlilik gibi nedenlerle yaban hayatı nüfusunun üçte ikisinin kaybedildiğini ortaya koydu.

Londra Zoolojik Toplumu’nun (ZSL) 5 bin farklı türü kapsayan 32 bin yaban hayat popülasyonuna ait durumu değerlendiren 2018 yılı verilerine dayanarak hazırlanan rapora göre, popülasyon boyutunda ortalama yüzde 69’luk küçülme yaşandı. ZSL koruma ve politikalar direktörü Andrew Terry “Bu ciddi bir düşüş bize doğanın çökmeye başladığını ve doğal hayatın boşaldığını anlatıyor” değerlendirmesinde bulundu.

Yaban hayatı popülasyonunun yılda ortalama yüzde 2,5’lik bir hızla azaldığına dikkat çeken Terry, bu bulguların WWF’in 2020’de yayımladığı son değerlendirmenin bulguları ile örtüştüğünü belirtti.
WWF İngiltere’nin bilim direktörü Mark Wright da “Savaş kesinlikle kaybedildi” diyerek doğanın hala çok zor durumda olduğunu belirtti.

Raporda ormansızlaşma, insanları doğayı istismarı, kirlilik ve iklim değişikliği bu düşüşün en büyük sebepleri olarak ifade edildi. Euronews’in aktardığına göre yaban hayatı popülasyonları en büyük düşüşü Latin Amerika ve Karayip’lerde görüldü. Bu coğrafyalarda son beş yılda yüzde 94’lük bir kayıp yaşandı. Örneğin, Brezilya’daki Amazonlarda yaşayan pembe yunus popülasyonu 1994 ve 2016 yılları arasında yüzde 65 azaldı.

Ancak rapora göre umut verici gelişmeler de yaşanıyor. Her ne kadar Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ndeki Kahuzi-Biega Milli Parkı’ndaki doğu ova goril nüfusu 1994-2019 arasında yüzde 80 kayba uğrasa da, Virunga Milli Parkı’ndaki dağ goril nüfusu 2010-2018 arası 400’den 600’e yükseldi.

Yine de genel düşüş doğaya verilen desteğin arttırılarak hayvan ve bitkilerin koruma altına alınması için yeni küresel stratejilerin geliştirilmesini gerektiriyor. WWF yetkilileri zengin uluslara doğal hayatın korunmasında mali destek sağlamaları için çağrıda bulunuyor.

 

 

 

karar.com

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler