Sosyal Medya

Genel

SABAH Raporu- Ukrayna Savaşı:  Rusya’ya yaptırım yağmuru, piyasalarda korku günleri

Çarşamba seansında Wall Street’te DJ30 ve S&P500 sırasıyla %1.3 ve %1.8 değer yitirdiler. NASDAQ’ta kayıp %2.6’yi buldu.  DJ30 yılın en…

SABAH Raporu- Ukrayna Savaşı:  Rusya’ya yaptırım yağmuru, piyasalarda korku günleri

Çarşamba seansında Wall Street’te DJ30 ve S&P500 sırasıyla %1.3 ve %1.8 değer yitirdiler. NASDAQ’ta kayıp %2.6’yi buldu.  DJ30 yılın en düşük kapanışını yaparken, ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken Rus askerlerinin en geç bu gece Ukrayna’nın diğer bölgelerine de gireceğini öne sürdü. ABD, İngiltere ve AB’den yaptırım haberleri geliyor. Petrol fiyatları Asya açılışı öncesi sakin, fakat Ukrayna’ya siber-saldırı haberleri yeni alımlar getirebilir. AB’de doğal gaz fiyatları krizden bu yana %10 artış gösterdi.

 

Türkiye’nin de dahil olduğu Gelişmekte Olan Piyasalarda (GOP, Ülkeler = GOÜ) Rusya dışında piyasalar sakin. Rus rublesi, hisseleri ve tahvilden kaçan para Latin Amerika’ya yöneliyor. Dolar/TL bu sabah Asya kotasyonlarında 13.82-83 bandında.

 

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Rusya’nın Ukrayna’nın doğusundaki ayrılıkçı bölgelerin bağımsızlığını tanıması ile bu hafta Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile planlanan görüşmesini iptal ettiğini ve Moskova’nın saldırganlığını artırması durumunda yaptırımları ağırlaştıracaklarını açıkladı.

 

Blinken, başkent Washington’da temaslarda bulunan Ukrayna Dışişleri Bakanı Dimirto Kuleba ile düzenlediği ortak basın toplantısında haftalardır Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmek üzere kuvvetlerini hareket ettirdiğini söylediklerini belirterek “Rusya Ukrayna’yı işgal ederse ABD ve ortakları hızlı ve ağır bedeller ödetecek demiştik. Rusya Ukrayna’ya yönelik harekete geçti biz de güçlü ve ortak yanıtımızı verdik. Başkan bugün Rusya saldırısına karşılık ilk yaptırım paketini duyurdu” dedi.

 

 

Bu sabah, ABD dışişleri bakanı Blinken bu gece bitmeden Rusya’nın Ukrayna’ya saldıracağına inandığını belirtti—the Spectator

Dün Batı ülkelerinden bir bir Rusya’ya yaptırım haberleri geldi.  Britanya, yaptırımlarda ilk adım olarak duyurdukları paketi açıkladı. Britanya’nın yaptırımları arasında beş Rus bankası ve üç Rus iş insanı vardı.

 

Almanya, Ukrayna krizi boyunca tartışılan noktalardan biri olan Kuzey Akım 2 projesinin tescillenme sürecini durduğunu açıkladı.

 

AB Konseyi, üye ülkelerin Ukrayna’daki eylemleri nedeniyle Rusya’ya karşı hazırlanan yeni yaptırım paketini resmen onayladıklarını açıkladı.

 

Buna göre, ayrılıkçı bölgelerin bağımsızlığını tanıyan karara onay veren Rusya Parlamentosu’nun alt kanadı Duma’nın 351 üyesine kısıtlayıcı tedbir uygulanacak.

 

Ayrıca, Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü, egemenliğini ve bağımsızlığını istikrarsızlığa uğratan veya tehdit eden, Donetsk ve Luhansk’taki yasa dışı kararları alan hükümet üyeleri, Rus operasyonlarını mali olarak destekleyen veya bunlarda fayda sağlayan bankalar, iş insanları ve oligarklar ile dezenformasyon kampanyaları yürüten toplam 27 yüksek profilli kişi ve kuruluş yaptırıma tabi olacak.

 

Bu kişilere seyahat yasağı getirilecek. Kişi ve kurumların mal varlıkları dondurulacak ve bunlara fon sağlanması yasaklanacak.

 

Donetsk ve Luhansk’ın Ukrayna hükümeti kontrolü dışındaki bölgeleriyle ekonomik ilişkiler de kısıtlanacak.

 

Ayrılıkçı bölgelerden mallara ithalat yasağı uygulanacak. Belirli ekonomik sektörlere yönelik ticaret ve yatırımlar sınırlandırılacak. Turizm hizmetlerinin sağlanması yasaklanacak. Çeşitli ürün ve teknolojilere ihracat yasağı getirilecek.

 

Rusya’ya karşı finansal kısıtlamalar da yürürlüğe konacak. Rusya Federasyonu, hükümeti ve Merkez Bankasına finans sağlamak yasaklanacak.

 

Rus devleti ve hükümetinin AB sermaye ve finans piyasalarına ve hizmetlerine erişimi kısıtlanacak.

 

AB ayrıca, ihtiyaç halinde daha geniş kapsamlı siyasi ve ekonomik yaptırımları hızla uygulamaya koyacak.

 

FÖŞ uyardı:  Ukrayna Gerginliği Elektriğimizi Kesebilir

 

Veysi Dündar: UKRAYNA KRİZİNDEN NE ÖĞRENDİK?

 

 

Ulusal Hububat Konseyi’ne göre Ukrayna krizi kaynaklı tarımda tehlike yok, Ali Ekber YILDIRIM başka türlü düşünüyor

 

 

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler