Sosyal Medya

Genel

Bloomberg: “Türk ekonomisi tökezledi, seçimden önce daha büyük bir düşüş riski var”

Bloomberg’te bugün açıklanan büyüme rakamları ile ilgili yapılan analizde, Türkiye ekonomisinin pandemiden bu yana en kötü büyüme performansını gerçekleştirdiği, bu…

Bloomberg: “Türk ekonomisi tökezledi, seçimden önce daha büyük bir düşüş riski var”

Bloomberg’te bugün açıklanan büyüme rakamları ile ilgili yapılan analizde, Türkiye ekonomisinin pandemiden bu yana en kötü büyüme performansını gerçekleştirdiği, bu verilerin Erdoğan’ı alarma geçirebileceği belirtildi.

Türkiye ekonomisinin 2022 üçüncü çeyrekte önceki çeyreğe göre yüzde 0,1 daralması ekonominin alarm vermeye başladığının işareti olarak görülürken konu uluslararası finans basınının da gündemine girdi.

ABD merkezli finans ajansı Bloomberg’te Barış Balcı imzasıyla yayımlanan “Türk ekonomisi tökezledi, seçimden önce daha büyük bir düşüş riski var” başlıklı haberde ülkedeki enflasyon krizinin ekonomiye zarar vermeye başladığı belirtildi.

TÜİK tarafından bugün açıklanan verilere göre, Türkiye ekonomisi yılın üçüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 3,9 arttı. Ekonomi bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,1 daraldı. Böylece Türkiye ekonomisi 9 çeyrek sonra ilk kez çeyreklik bazda daralmış oldu.

Haberde Türkiye ekonomisinin 2020’de küresel salgından bu yana en kötü büyüme performansını gerçekleştirdiği belirtilirken bu verilerin gelecek yılki seçimler öncesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı alarma geçirebileceği ifade edildi.

Yazıda ekonomideki ivme kaybının merkez bankasının ağustostan bu yana gerçekleştirdiği faiz indirimlerin acileyetini açıkladığı aktarıldı. Analizde ayrıca, “Alışılmışın dışındaki yaklaşım aynı zamanda ekonomiye giderek daha fazla zarar veren enflasyonu besliyor” ifadeleri kullanıldı.

Haberde gelecek yıl tekrar seçilmek isteyen Erdoğan’ın fiyat istikrarını ve para birimini geriletmek pahasına ihracata, üretime ve istihdama öncelik veren bir ekonomik modeli savunduğu vurgulanırken Erdoğan’un merkez bankasına tek haneli faiz için baskı uyguladığı hatırlatıldı.

Bloomberg’te yer alan haberde tüm bu gelişmelere rağmen şimdiye kadar arka arkaya yapılan dört faiz indiriminin ekonomiye ivme kazandırmayı başaramadığı belirtildi.

Analizde, “İşletmeler ve tüketiciler, Türkiye’nin ekonomik büyümesinin iki yıl boyunca her çeyrekte yüzde 6’yı aştığı bir salgın sonrası dönemin ardından enflasyonun tahribatına karşı daha az bağışık olduklarını kanıtlıyor” ifadelerine yer verildi.

Erdoğan’ın ihracatı artırma hedefinin Avrupa’daki durgunluk tehdidi belirdiği için risk altında olduğu belirtilirken, ihracattaki yavaşlama nedeniyle büyümenin önümüzdeki aylarda güçlü iç talep ve yatırımlara bağlı olacağı vurgulandı.

Analizde haziran ayına kadar yapılması gereken seçimler öncesinde hükümetin ekonomiyi canlandırmak için çeşitli önlemler almasının muhtemel olduğu kaydedildi. Haberde, “Merakla beklenen asgari ücret artışı, hanehalkına enflasyona karşı bir nefes aldırabilir” ifadeleri kullanıldı.

 

 

 

patronlardunyas.com

 

 

 

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Reklam engelleyici algılandı!!

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatın ve sayfayı yenileyin.