Sosyal Medya

Genel

Rapor: Bir sonraki pandemi buzullardan gelebilir

Bilim adamlarının ‘felaketin tarifi’ olarak tanımladığı buzulların erimesine yönelik yapılan bir analiz korkutucu bir bilgiyi ortaya koydu. Analiz verilerine göre,…

Rapor: Bir sonraki pandemi buzullardan gelebilir

Bilim adamlarının ‘felaketin tarifi’ olarak tanımladığı buzulların erimesine yönelik yapılan bir analiz korkutucu bir bilgiyi ortaya koydu. Analiz verilerine göre, bir sonraki pandemi, yarasa ya da kuşlardan değil eriyen buzlardan ortaya çıkabilir.

Bir Arktika gölünde yapılan analiz, buzullardaki bakteri ve virüslerin, erime sonucu vahşi yaşama bulaşabileceğini ortaya koydu.

TRT Haber’in The Guardian‘dan aktardığı habere göre;

Arktika’daki Hazen Gölü’nün toprağının genetik analizleri, eriyen buzulların yakınlarında viral yayılım riskinin daha fazla olabileceğini gösterdi.

Bulgular, artan küresel sıcaklıkların buzulların erimesine neden olarak hapsolan virüs ve bakterilerin vahşi yaşama ulaşma ihtimalini artırdığını ortaya koyuyor.

Araştırma, Proceedings of the Royal Society B‘de yayımlandı.

2014 yılında Fransa’nın Aix-Marsilya’daki Ulusal Bilimsel Araştırma Merkezi’nden bilim insanları, Sibirya’daki donmuş topraklardan alınan bir virüsü canlandırmayı başarmıştı. Çalışmada yer alan Jean-Michel Claverie, BBC’ye yaptığı açıklamada, bu tür buz tabakalarını ortaya çıkarmanın “felaketin tarifi” olacağını belirtmişti.

 

 

 

 

karar.com

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Reklam engelleyici algılandı!!

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatın ve sayfayı yenileyin.