Sosyal Medya

Döviz

Stratejist  Tim  Ash   Seçim Sonuçları İçin Senaryo Yazdı

Türkiye’ye yönelik ekonomik analizleri ile dönem dönem dikkat çeken Londra merkezli Bluebay Varlık Yönetimi Gelişen Piyasalar Stratejisti Timothy Ash, seçim…

Stratejist  Tim  Ash   Seçim Sonuçları İçin Senaryo Yazdı

Türkiye’ye yönelik ekonomik analizleri ile dönem dönem dikkat çeken Londra merkezli Bluebay Varlık Yönetimi Gelişen Piyasalar Stratejisti Timothy Ash, seçim sonrasında ekonominin görünümüne dair öngörülerde bulundu.

 

Yakın zamanda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ekonomi teorilerine yönelik söylemleri ve Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin Londra’da yaptığı ve Ash’in de katıldığı yatırımcılar toplantısı için yaptığı yorumlar da gündeme gelmişti.

 

Ash, şimdi de ekonomideki görünüme dair seçim sonrası senaryolarını paylaştı.

 

Haziran 2023’te yapılması planlanan genel seçimler öncesi son bir yıldır hızlanan ekonomideki bozulma herkesin gündeminde olurken, uygulanan ekonomik model de tartışılmaya devam ediyor. Bu modelin değişmesi gerektiğini savunanlardan olan Timothy Ash, seçim sonrası için ekonomide değişebilecek olanları ve değişmemesi halinde olabilecekleri yazdı.

 

Ash, paylaşımında Erdoğan’ın seçimleri kazanması halinde ekonomide görünümün ne olacağını merak ettiğini belirtirken, analistlerin seçim öncesi oluşacak ödemeler dengesi  (döviz) krizini ya da seçime kadar bir şekilde durumun idare edilmesini öngördüklerini belirtiyor.

Muhalefetin seçimden galip çıkması halinde politikada değişikliğin 180 derece olacağını belirten Ash, TCMB’de değişimle piyasalarda toparlanma öngörürken, Türkiye’nin piyasa dostu olmaya döneceğini de tahmin ediyor.

Ancak Erdoğan’ın bir şekilde yeniden galip çıkması halinde, bilançonun fazlasıyla yıprandığından bahsederek “gerçeklerin daha fazla saklanamayacağını” belirterek ekonomi politikalarında büyük bir değişikliğe gidileceğini ya da ödemeler  dengesi krizinin vuracağını öngörüyor.

Bu senaryoya göre seçim sonrası ekonomide kimi kazandığı hiç önemli olmayacak. İktidara kim gelirse gelsin ortodoks politikalara dönülecek gibi görünüyor.

 

Onedio’dan alıntıdır, haberin tamamı için tıklayın

Erdal Sağlam:  Kriz en fazla 1-2 ay ertelendi!

 

Dr Cüneyt Akman yazdı:  Kılıçdaroğlu niçin haklı?

YENİLEME (Yorum eklendi): Merkez Bankası anketi: Dolar ve enflasyon beklentisinde korkutan artış

 

 

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Reklam engelleyici algılandı!!

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatın ve sayfayı yenileyin.