Sosyal Medya

Döviz

Sanayicilerle TCMB Başkanı arasında gerginlik

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu‘nun katıldığı toplantıda sanayiciler sert bir dille yaşadıkları sorunları gündeme getirdi. Kavcıoğlu’nun katıldığı…

Sanayicilerle TCMB Başkanı arasında gerginlik

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu‘nun katıldığı toplantıda sanayiciler sert bir dille yaşadıkları sorunları gündeme getirdi.

Kavcıoğlu’nun katıldığı İstanbul Sanayi Odası Meclis toplantısında ana gündem finansmana erişim sorunu oldu. İSO Başkanı Bahçıvan, “Reel sektör gerçeklerine uymayan uygulamaları sonlandırın” derken, TCMB Başkanı Kavcıoğlu, “Kaynak var, vade uzatıldı, faiz düşürüldü. Bu kadar şikayeti anlamıyorum. 1 trilyon lira kredi verildi, bu para nerede” eleştirisini yöneltti.

“Ekonomik güven ve küresel gerçeklerle uyum sağlamayan adımlar kısa vadede bazı çözümler getirse de uzun vadede finansal kaynaklara erişimi zorlaştırıp maliyeti artırıyor” diyen Bahçıvan, güçlü, öngörülebilir para politikasının orta ve uzun vadede reel sektöre katkı verecek en temel çıpaların başında geldiğini vurguladı. İhracat pazarları bozulurken sanayicinin finansman desteğinden mahrum bırakılmaması gerektiğinin altını çizen Bahçıvan, “TCMB, TL cinsi reeskont kredilerindeki döviz bulundurmaya ve bozdurmaya ilişkin koşullarını esnetmeli. Reeskont kredisi esaslarının belirlendiği tarihten önce doğmuş finansal borçlar için şirketlerin döviz satın alarak ödeme yapabilmesine dair bir istisna getirilmeli” çağrısı yaptı.

İSO Başkanı “Bu tablo önümüzdeki birkaç hafta aynı bakış açısıyla devam ederse süreç çok daha ağırlaşır” uyarısında bulundu.

İSO Meclis Üyesi Adem Genç, “Banka faizleri yüzde 50 oldu. Sanayicinin yüzde 50 kazanması imkansız” derken oda üyesi Burcu Kösem, “Gelişmiş ekonomiler resesyonlar karşı karşıya, AB’de enerji krizi var ve eylül ayında daha iyi görülecek. Yüzde 45, yüzde 50 oranında faizler ama buna erişemiyoruz. Para politikasında değişim olur mu” diye sordu.

Kavcıoğlu ise uzun süre Eximbank kredilerinin faizlerinin sıfır olduğunu söyledi ve sanayiciye yüklendi:

İhracatcı sıfır faizle verilen Eximbank kredilerini sanayici alıp döviz aldı. Eximbank’tan kullanılan krediyi TL olarak alıyor vadesi gelince yine piyasadan döviz alıp ödüyor. Bu kurulu düzen değişiyor. Herkese ulaşılabilir kredi sağlıyoruz” dedikten sonra “Türkiye finansmanda tarihi dönemi yaşıyor. Yüzde 50 faiz oranı yok. 2021’de faiz düşürmeye devam ettiğimiz dönemde kredilerde artış yaşandı” dedi. Kavcıoğlu kredi kullanım oranının arttığını söyledi ve sordu: “Kim aldı bu kredileri?”

Başkan Kavcıoğlu, Türkiye’nin bütün oda ve borsalarında hangi sanayicini döviz aldığının listelerinin de elinde olduğunu söyledi.

Cumhuriyet

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Reklam engelleyici algılandı!!

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatın ve sayfayı yenileyin.