Sosyal Medya

Döviz

Piyasa Bülteni: Bitcoin yükseliyor!

Küresel mali piyasalar, geride bıraktığımız hafta, savaşın gölgesinde dengeli bir seyir izledi. Sahada savaş tüm şiddeti ile devam ederken, diplomatik…

Piyasa Bülteni: Bitcoin yükseliyor!

Küresel mali piyasalar, geride bıraktığımız hafta, savaşın gölgesinde dengeli bir seyir izledi. Sahada savaş tüm şiddeti ile devam ederken, diplomatik temasların da NATO zirvesi ardından ivme kazandığını görüyoruz. ABD Başkanı Biden, NATO sonrası Polonya’da Putin’in “iktidarda kalamayacağını” söylerken, ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Pazar günü İsrail’de ‘nadir’ bir zirve için bir araya gelen İsrailli ve Arap ortaklarına, Washington’un Tarhan’la nükleer diplomasiyi teşvik ederken bile İran’ın herhangi bir tehdidine karşı koymaya devam edeceğine dair güvence vermeye çalıştığını okuyoruz.

Bu bağlamda, haftanın son iş günü, ABD ile AB arasındaki enerji anlaşması ön plana çıktı. Anlaşmayla ABD, Avrupa ülkelerine 2022’nin sonuna kadar en az 15 milyar metreküp LNG tedarik edecek. Tüm mücadelenin, Avrupa’nın Rus gazına olan bağımlılığını azaltmak adına olduğunun tekrar altını çizmek gerekiyor. Rusya, Avrupa Birliği’nin en büyük doğal gaz tedarikçisi konumunda ve Avrupa’nın ithalatının %40’tan fazlasını oluşturuyor. Alman Der Spiegel dergisine göre yıl sonuna kadar Almanya’nın Rus gazına olan bağımlılığının %30’a inmesi bekleniyor.

Brent cinsi ham petrolün varil fiyatının ise zigzagar çizmeye devam ettiğini görüyoruz. 11 Mart haftasında 140 dolar seviyesine kadar yükselen Brent petrol, takip eden hafta müzakere masasının varlığı ile 96 dolar seviyesini test etmiş, akabinde ise geride bıraktığımız hafta tam bir yükseliş barı ile haftayı 121 dolar seviyesine tırmanarak tamamlamıştı. Haftasonu, Cidde’deki Saudi Aramco tesislerinde (füze saldırısı) yangın çıkmasına rağmen, Şangay’daki koronavirüs vakalarının artması ve AB’nin Rusya petrolüne yaptırım uygulamaması ile Brent petrol üzerinde baskı yeniden artaken, Brent bu sabah 117 dolar seviyesine kadar gevşedi.

Hazır Brent petrole kadar uzanmışken, savaş zamanının bir diğer kıymetli emtiası olan ons altın, haftayı teknik manada ön plana çıkardığımı 1,960 dolar seviyesinin üzerinde tamamlamayarak yeni haftayı düşüşle karşıladı. Altın için yeniden yükselişten söz edebilmemiz adına 1,960 dolar seviyesinin üzerinde ‘temiz’ bir kapanış görmek istiyoruz. Öncesinde ise kenarda beklemeye devam edeceğiz. Aşağıda ise 1,930 dolar seviyesine dikkat edelim (bakınız grafik).

Bitcoin cephesinde ise, yükselişin kilidini açacak olan seviyenin 45,500 dolar olduğunu ve bu seviyenin çok kısa bir süre içinde test edilebileceğini geçen hafta bültenlerimizde belirtmiştik. Haftasonu boyunca 45,500 dolar seviyesine yakın bir seyir izleyen Bitcoin, yeni haftayı 45,500 dolar seviyesindeki teknik direncini aşarak soluğu 47,000 dolar seviyesinde alarak karşıladığını görüyoruz. Mevcut uzun pozisyonlarımızı artırarak ilk etapta 52,000 dolar seviyesini hedefleyeceğiz.

Türkiye cephesinde ise USDTRY kuru, geçen hafta genelinde, adeta hayat belirtisi olmayan EKG misali, 14,85 seviyesinin etrafında yatay ve düz bir çizgi görünümü sergiledi! Kamunun süregelen desteği ile kur ‘şimdilik’ dar bir bantta seyrederken, enflasyona karşı dönemin ruhuna uygun hisse senetlerinde yoğunlaşan alımlar ile Borsa İstanbul 100 endeksi savaşın patlak verdiği günden geçen 21 iş gününde %20 değer kazanarak kuzeye ilerlemeye devam ederken, bu ılımlı tabloyu Türkiye’nin borçlanma maliyetlerinin bozduğunu görüyoruz.

Bültenlerimizde, geride bıraktığımız hafta 5,5 senelik dolar cinsi eurobond ihracına (vade 2027) risksiz faiz oranı olarak kabul edilen 10 yıllık ABD tahvillerin üzerine kabaca %6 (ilave) faiz ödeyerek borçlanan Türk Hazinesinin yurtiçi borçlanma maliyetlerinin de artışa geçtiğini görüyoruz. Cuma günü uzun vadeli Türk tahvillerinin bileşik faizi %28 seviyesini aşarak multi yılların zirvesine yükseldi. Savaşın yarattığı güven erozyonu göz ardı edilemeyecek kadar büyük bir rol oynarken, yabancı yatırımcıların da portföy çıkışlarını her hafta Perşembe günü TCMB tarafından açıklanan menkul kıymet istatistiklerinden görüyoruz. Enflasyonun doludizgin kuzeye ilerlediği bir dönemde, TCMB’nin radikal para politikası tercihi, bir noktada sorun yaratmaya aday görünüyor.

Savaşın elbette olumsuz tarafları ekonomik olarak yoğunlukta olsa da, Rus gazına tüm Avrupa alternatif ararken, Türkiye’nin jeopolitik önemi ve artan diplomasiyi olumlu bir bakış açısıyla ‘okumaya’ çalışıyoruz. Bu minvalde, NATO dönüşü açıklamada bulunan Sn. Cumhurbaşkanı Erdoğan, S-400 füzelerinin Ukrayna’ya verilmesi konusunda ortaya atılan söyleme karşılık “S-400’ler kendi malımız, bu konu kapanmıştır” dedi. Dünyanın Rusya’ya karşı adeta birleştiği bir dönemde, Türkiye’nin süreçten fayda sağlayabilmesi adına ABD’nin yaptırımlarla ilgili tutumunun ne yöne evrileceğini merak ediyoruz. Elde ettiğimiz izlenim, ABD ile pazarlık sürecinin şimdilik arzu edilen yönde ilerlemediğini gösteriyor. Sn. Cumhurbaşkanı F16’ların modernizasyonu noktasında ABD’den yapıcı bir yaklaşım gördüklerini söyledi.

Yeni hafta başlangıcında, Asya hisseleri ve petrol fiyatları, Şanghay’daki koronavirüs karantinasının küresel faaliyeti ‘vuracak’ gibi görünmesiyle geriledi. Japonya Merkez Bankası’nın para politikasına sıkılaştırmayacağı beklentisi, ABD’de tahvil faizlerinin 3 yılın zirvesine çıktığı bir ortamda (ABD 10 yıllık tahvil faizleri %2,5 ; Japonya 10 yıllık tahvil getirisi %0,25) bu sabah Japon Yeni üzerinde ilave bir baskı kurdu. USDJPY paritesi 123 seviyesini test ederek son 6 yılı aşkın bir sürenin en yüksek seviyesini test etti. Daha da yukarıda 126 seviyesinin test edilebileceğini düşünüyoruz.

ABD tahvil faizlerinde yükseliş eğilimi devam ederken, savaş sonrası ortaya çıkan emtia fiyatları kaynaklı ilave maliyet baskısının, FED’i daha da şahinleştireceğiden endişe edilirken, vadeli kontratlar yılın geriye kalan 6 toplantısında politika faizinin %2,25 seviyesine yükseleceğini (8 kez daha 25 baz faiz artırımı) fiyatlıyor. Bu bağlamda 2 toplantıda 50 baz puan faiz artırım beklentisi de doların elini kuvvetlendiriyor. Bu sabah EURUSD paritesi 1,10 seviyesinin altında inerken, doların piyasa kuru olan DXY yeniden 99 seviyesini aştı.

Mali piyasaların gündeminde bu sabah önemli bir veri görünmezken, Ukrayna ile Rusya arasındaki bir sonraki müzakere turunun 28-30 Mart tarihlerinde Türkiye’de gerçekleşeceğini açıklandı.

 

 

iktisatbank.com

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler