Sosyal Medya

Döviz

Merkez Bankası’ndan beklenen yeni swap anlaşması

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Merkez Bankası (BAEMB) arasında, BAE dirhemi (AED) ile Türk lirası (TRY)…

Merkez Bankası’ndan beklenen yeni swap anlaşması

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Merkez Bankası (BAEMB) arasında, BAE dirhemi (AED) ile Türk lirası (TRY) para birimleri için İkili Para Takası anlaşması imzalandı. Swap anlaşmasının nominal büyüklüğü karşılıklı olarak 18 milyar dirhem (AED) ve 64 milyar Türk lirası oldu. Bu rakam da 4,7 milyar dolar civarında. Anlaşma 3 yıl olarak imzalandı ve karşılıklı mutabakatla uzatılabilecek.

Swap anlaşması merkez bankası adına borç rezerv anlamına geliyor. Brüt rezervleri artırsa da swap hariç net rezervlerin seviyesi değişmiyor.

TCMB tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Anlaşma, BAEMB Başkanı Sayın Khaled Mohamed Balama ile TCMB Başkanı Sayın Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu tarafından imzalanmıştır. Anlaşmanın imzalanmasından sonra yaptığı açıklamada Başkan Khaled Mohamed Balama, ‘Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ile imzalanan bu anlaşma her iki ülkenin finansal konularda, özellikle de iki ülke arasındaki ticaret ve yatırımlar alanında ikili iş birliğini artırma iradesinin bir göstergesidir’ ifadelerine yer verdi.”

Başkan Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu ise, “Bu anlaşma, iki ülke merkez bankasının, ülkeleri arasındaki ekonomik ve mali ilişkilerin geliştirilmesi için yerel para birimleri üzerinden karşılıklı ticaretin derinleştirilmesine yönelik kararlılığını göstermektedir” değerlendirmesinde bulundu.

TCMB’nin Katar ile 15 milyar dolar, Çin ile 6 milyar dolar, Güney Kore ile de 2 milyar dolar swap anlaşması bulunuyor.

 

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler