Sosyal Medya

Döviz

Kavcıoğlu’na göre 2024’te enflasyon tek hane, enerji normalleşince cari fazla olacak

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, Meclis’te Plan Bütçe Komisyonu’nda sunum yaptı. Kur korumalı mevduat uygulaması sonucu TL mevduatların oranının yüzde…

Kavcıoğlu’na göre 2024’te enflasyon tek hane, enerji normalleşince cari fazla olacak

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, Meclis’te Plan Bütçe Komisyonu’nda sunum yaptı. Kur korumalı mevduat uygulaması sonucu TL mevduatların oranının yüzde 35’ten yüzde 49’a yükseldiğini belirten Kavcıoğlu, enflasyonun ise düşüş sürecinde olduğunu savundu.

Kavcıoğlu’nun komisyonda yaptığı konuşma özetle şöyle:

İSTİHDAMINI EN FAZLA ARTIRAN ÜLKEYİZ

Türkiye ekonomisi sürdürülebilir düzeyde ve kesintisiz büyümeye devam etmekte. Eylülde küresel talepte beklenen gerilemenin sınırlı etkileri görülmekle birlikte, ihracatçı sektörlerin öncülüğünde sanayi üretimi yüksek seyretmeye devam etmekte. Eylül ayında mevsimsel etkilerden arındırılmış olarak işgücü 34,3 milyon kişiye ulaşırken, işsizlik oranı yüzde 10,1 seviyesinde gerçekleşmiştir. Ülkemiz enerji ve emtia fiyatlarındaki normalleşme ile birlikte sürdürülebilir cari fazla hedefine ulaşacaktır. Küresel ölçekte sıkışan finansal koşulların da etkisiyle, başta Avrupa ekonomisi için olmak üzere, 2023 yılına ilişkin küresel büyüme tahminleri önemli ölçüde aşağı yönlü güncellenmiştir. Türkiye, OECD ülkeleri arasında toplam istihdamını en fazla artıran ülkelerden biri olmuştur.

DÖVİZ İSTİKRARLI, ENFLASYON YAVAŞLIYOR

Mevcut yıllık enflasyon oranında önümüzdeki aylarda hızlı ortadan kalkacak baz etkileri bulunmakta. Enflasyonun gerçek eğilimini anlamak için aylık gelişmelere odaklanmak daha sağlıklı bir yaklaşım. Aylık enflasyonun kademeli bir şekilde tarihler ortalamalarına yakınsamakta olduğunu gözlemliyoruz. Döviz kurlarının istikrarlı seyir izlemesi enflasyondaki yavaşlamaya katkı sağlıyor. İlerleyen dönemde üretici fiyatları kaynaklı enflasyonist baskıların daha ılımlı bir seyir izleyeceği görülüyor. Orta vadeli enflasyon tahminlerimiz çerçevesinde 2023 yılında enflasyon oranının yüzde 22,3’e düşeceğini, 2024 yılında ise tek haneye gerileyerek yüzde 8,8 oranında gerçekleşeceğini öngörüyoruz. Merkez Bankası olarak, fiyat istikrarını sağlamak ve sürdürmek temel amacımız doğrultusunda enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar elimizdeki tüm araçları Liralaşma Stratejisi çerçevesinde kararlılıkla kullanmaya devam edeceğiz.

TEK BAŞINA FAİZ POLİTİKASI ETKİLİ OLMAZ

Mevcut durumda, enflasyonun temel belirleyicisi arz şokları olmakla birlikte talep dengesini de yakından takip ediyoruz. Yılın üçüncü ve dördüncü çeyreğine ilişkin öncü göstergeler talep koşullarının daha ılımlı seyrettiğine işaret etmektedir. Merkez Bankası olarak, para politikasının etki alanının dışında kalan arz taraflı maliyet baskılarına tek başına faizleri artırmaya odaklanmış politikalarla karşılık vermenin etkili olmayacağını değerlendiriyoruz,

TL MEVDUAT PAYI YÜZDE 49

Finansal sistemin Türk Lirası ağırlıklı bir yapıya kavuşmasını hedeflemekteyiz. Kur korumalı mevduat sonucunda bankaların TL mevduat payı önemli ölçüde yükselerek ocak ayındaki yüzde 35,6’dan yüzde 49 seviyesine ulaştı. Uluslararası rezervlerimiz 2022 yılında 11,5 milyar dolar artış ile 122,6 milyar dolar seviyesine yükseldi.

Artı Gerçek

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler