Sosyal Medya

Döviz

İngiliz banka dolar tahminini 20 liraya çıkardı!

İngiltere merkezli banka ve finans şirketi Standard Chartered Bank, yıl sonu dolar tahminini 12 liradan 20 liraya çıkardı. Bankaya göre dolar önümüzdeki yıl ise 30 liraya dayanacak...

İngiliz banka dolar tahminini 20 liraya çıkardı!

İngiltere merkezli Standard Chartered Bank, yayımladığı araştırma raporunda Türkiye ekonomisine ilişkin analizlere de yer verdi. Raporda, aralık ayındaki fiyat hareketlerinden sonra Türk lirasındaki oynaklığın Bitcoin’i geçtiğine dikkat çekildi. Standard Chartered, 2022 ve 2023 için dolar/TL tahminini güncellerken Yeni duyurulan kur korumalı Türk Lirası mevduatının beklenenin aksine dolarizasyonu düşürmediğini belirterek yeni enstrümanın kamu maliyesi üzerinde risk oluşturduğunu dile getirdi.

Banka, yazın turizmin canlanmasıyla yaşanacak toparlanmanın negatif net rezervlerden dolayı yapısal kırılmayı tersine çeviremeyebileceğini vurguladı.

2023’teki seçimler öncesinde ortodoks politikalara dönüş olmayacağını ve para politikasının genişlemeci kalacağını düşünen banka, sürpriz bir erken seçim ihtimalinin ise 2022’de Türk lirası için diğer negatif faktörlerden biri olacağını belirtti.

Standard Chartered Bank, yayımladığı yayımladığı araştırma raporunda Türkiye ekonomisine ilişkin analizlere de yer verdi. Raporda heterodoks para politikasının yüzde 36’lık yüksek enflasyon ile birleşince Türk Lirası için yapısal kırılma yarattığı ve 2022 yıl sonu dolar/TL tahminlerini 12 seviyesinden 20’ye çıkardıkları belirtildi. Bloomberght’nin aktardığı rapora göre 2023 sonundaysa dolar kurunun 28 lira seviyesine ulaşması bekleniyor.

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler