Sosyal Medya

Borsa

Enflasyonda en kötüsü geride kalırken, resesyon kaygıları büyüyor!

Küresel mali piyasaların tadı son günlerde kademeli bir şekilde bozulmaya başladı. Halbûki, senenin sonuna doğru ilerlerken, sakinliğin artmasını beklerdik. Dün…

Enflasyonda en kötüsü geride kalırken, resesyon kaygıları büyüyor!

Küresel mali piyasaların tadı son günlerde kademeli bir şekilde bozulmaya başladı. Halbûki, senenin sonuna doğru ilerlerken, sakinliğin artmasını beklerdik. Dün de bültenimizde kaleme aldığımız üzere, ABD banka CEO’larının hep birlikte 2023 yılının zorluğuna dem vurması ve resesyon riskini ön plana çıkarması ile küresel risk iştahı yerini yeniden satışlara terk etti.

Uzun bir süre bültenimizin satır aralarında hep (küresel) enflasyonu ve bunu dizginlemek için Japonya ve Türkiye hariç neredeyse dünyanın koordineli faiz artırımlarını konuştuk. Geldiğimiz noktada enflasyon cephesinde en kötü geride kalmaya başlarken (gerek baz etkisinin devreye giriyor olması, gerekse de uygulanan tedavinin işe yaraması) artık endişenin ana kaynağı da resesyon olarak ön plana çıkıyor.

Enflasyonu dizginlemek adına bünyeye verilen yüksek dozda antibiyotik, hastalığı tedavi etmeye başlarken bu sefer de farklı organlara zarar vermeye başlaması bugünlerin ana teması oldu. Resesyon kaygıları kendi içinde büyürken, piyasalar (uçağın) yumuşak bir şekilde iniş yerine sert bir inişi fiyatlamaya başlaması ile satışlar da derinleşti.

Gerek G7’nin petrol cephesinde tavan fiyat uygulaması, gerekse Çin cephesinde devam eden covid endişeler derken sert resesyon korkusu petrol fiyatlarını yılın en düşük düzeyine itti! Brent cinsi ham petrolde haftalar önce ön plana çıkardığımız 77 dolar seviyesi bu sabah test edildi! Petrolün düşmesi pompa fiyatları ve enflasyon açısından önemli bir başlık olsa da, fazlasının da zarar olduğunu unutmamak gerekiyor. Daha geniş bir açıdan bakarsak, savaşın patlak vermesi ardından 140 dolara dayanan Brent bu sabah itibariyle %44 geriledi!

Dün bu minvalde -bozulan beklentilerin gölgesinde- ABD borsaları geceyi düşüşle tamamladı. Petrol fiyatlarının sert gerilemesi kıymetli madenlerin yükseliş isteğini hafif de olsa frenledi. Altının ons fiyatı bu sabah 1,780 gümüşün ise 22,60 dolar seviyesinde dalgalanıyor. Direnişin parası bitcoin ise FTX depremi ardından hâlen daha 16-17bin dolar seviyesindeki prangalarından kurtulamadı.

Türkiye cephesinde ise her gün daha da yukarı mottosu ile yükselen Borsa İstanbul dün kapanışa doğru sert geriledi. Haber akışında ABD Sözcüsü Kirby, Kuzeybatı Suriye’de ABD’nin askeri bir operasyon istemediğini belirtmesinin etkili olduğunu düşünüyoruz. Günün ilk yarısında iyimser bir seyir izleyen borsanın birden %4 civarında gerilemesini kuvvetle muhtemel bu habere bağladık. Enflasyon ortamında gözünü kapatıp hisse senedi seçenlerin para kazandığı kolay dönemin artık geride kalmaya başlayacağı yeni bir döneme giriyoruz. Borsa dolar bazında tarihi zirvelerden çok uzak, fiyat kazanç oranının ise düşük olduğunu kabul etsek de (uzun vadede hâlâ borsanın potansiyel sunduğunu düşünüyoruz) hisse seçimlerinde azami dikkat edilmesi gerektiğinin altını bir kez daha çizmiş olalım.

Reuters’in haberine göre Suudi Arabistan Maliye Bakanı Muhammed el-Jadaan, ülkesinin “birkaç gün içinde” TCMB’ye 5 milyar dolar yatıracağını söyledi. El-Jadaan “Türkiye ile ilişkilerimizde büyük ilerleme var ve Türkiye’de ve başka ülkelerde yatırım olanaklarına sahip olmayı arzu ediyoruz” dedi.

Yeni gün başlangıcında ‘tatsız’ hava Asya piyasalarına da sirayet etti. Gösterge endeks Tokyo borsası %0,5 aşağıda işlem görürken ABD borsalarının vadeli işlemlerinde de hâkim renk kırmızı. Lâkin, son dönemlerin flaş ismi Hang Seng’in %2,8 yukarıda işlem gördüğünü de not etmiş olalım. Bu yükselişi neyin tetiklemiş olabileceğini henüz bulamadık.

Bugün veri akışı sakin görünüyor. Her Perşembe olduğu üzere ABD’de haftalık işsizlik maaşı başvuruları, içeride ise TCMB ve BDDK’nın haftalık bültenlerini dikkatlice irdeleyeceğiz. ECB Başkanı Lagarde’nin konuşmasını da takip edeceğiz.

 

 

 

iktisatbank.com

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler