Sosyal Medya

Ekonomi

Ekonomik Güven Endeksi martta da düştü

TÜİK’in açıkladığı “Ekonomik Güven Endeksi” şubattaki 98,2 seviyesinden %2,5 azalarak martta 95,7’ye geriledi. Ekonomik güven endeksindeki düşüş, reel kesim (imalat…

Ekonomik Güven Endeksi martta da düştü
TÜİK’in açıkladığı “Ekonomik Güven Endeksi” şubattaki 98,2 seviyesinden %2,5 azalarak martta 95,7’ye geriledi. Ekonomik güven endeksindeki düşüş, reel kesim (imalat sanayi), hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörü güven endekslerindeki düşüşlerden kaynaklandı. En sert düşüş hizmetler sektöründe izlendi.

Aralıktaki TL krizi ardından ocak ayında kamu müdahaleleri ve KKM devreye girişi ile sakinleşen TL, Ekonomik Güven Endeksi’nde kısa süreli bir toparlanma sağlamıştı.  Fakat hem yurtiçinde artan enflasyon ve buna bağlı azalan alım gücü, yurtdışında savaş koşullarının yarattığı belirsizlik ve ihracattaki yavaşlama eğilimi Ekonomik Güven Endeksi’nin son iki aydır tempolu bir şekilde gerilediğini göstermekte. Bu da Türkiye ekonomisinin 2022 büyüme beklentisi olan %2,5-3 aralığıyla uyumlu bir gidişat.

Bir önceki aya göre Mart ayında reel kesim güven endeksi %1,6 oranında azalarak 108,2 değerini, hizmet sektörü güven endeksi %6,2 oranında azalarak 111,3 değerini, perakende ticaret sektörü güven endeksi %3,1 oranında azalarak 116,0 değerini, inşaat sektörü güven endeksi %2,0 oranında azalarak 81,0 değerini aldı.

Tüketici güven endeksi %1,9 oranında artarak 72,5 değerini aldı.

Ekonomik güven endeksi, Mart 2022

Ekonomik güven endeksi, güven endeksleri ve değişim oranları, Mart 2022

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Reklam engelleyici algılandı!!

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatın ve sayfayı yenileyin.