Sosyal Medya

Ekonomi

Bloomberg HT Tüketici Güven Endeksi kasımda sert düştü!

Bloomberg HT Tüketici Güven Endeksi Kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 10,77 azalarak 62,74 değerini aldı. Endeksin detaylarına bakıldığında, tüketicinin hem…

Bloomberg HT Tüketici Güven Endeksi kasımda sert düştü!
Bloomberg HT Tüketici Güven Endeksi Kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 10,77 azalarak 62,74 değerini aldı. Endeksin detaylarına bakıldığında, tüketicinin hem mevcut durum algısında hem de geleceğe ilişkin beklentilerinde gerileme izlendi.

Tüketim ise hafif yükseliş gösterdi. Döviz kurlarında yatay, hisse senedi piyasalarında olumlu seyre rağmen ekonomik aktivitede gittikçe daha fazla hissedilen yavaşlama ve enflasyonun alım gücünde yarattığı kayıp, gerilemenin en temel nedenleri gibi görünüyor. Bu çerçevede Bloomberg HT Tüketici Beklenti Endeksi bir önceki aya göre yüzde 13,40 azalarak 72,27 değerini aldı.

Diğer taraftan, içinde bulunduğumuz dönemin dayanıklı tüketim malları ile otomobil ve konut alımı için uygunluğunu ölçmeye çalışan Bloomberg HT Tüketim Eğilimi Endeksi ise yüzde 2,89 artış ile 45,73 değerini aldı. Yükseliş yeni yıldaki vergi artışları öncesi mevsimsel bir eğilim gibi görünüyor.

BloombergHT

 

 

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Reklam engelleyici algılandı!!

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatın ve sayfayı yenileyin.