Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Piyasa Bülteni: FED’in tonu şahin, Çin’de önlemlerin gevşetilebileceği fiyatlanmaya başlandı

Küresel mali piyasalar haftanın ilk iş gününe pek de sevimli bir tablo ile başlamamıştı. Çin’de covid önlemlerine karşı halkın sabrının…

Piyasa Bülteni: FED’in tonu şahin, Çin’de önlemlerin gevşetilebileceği fiyatlanmaya başlandı

Küresel mali piyasalar haftanın ilk iş gününe pek de sevimli bir tablo ile başlamamıştı. Çin’de covid önlemlerine karşı halkın sabrının kalmaması ve artan sokak gösterileri olumsuz havanın arkasında yatan ana nedenler olarak görülürken, günün ilerleyen saatlerinde olumsuz havanın kısmen de olsa dağıldığını gördük.

Özellikle, pandemi döneminde etkili bir gösterge olan Baltık Kuru Yük endeksi ve Şangay Konteyner endeksinin Çin’de yaşanan sokak çatışmalarına rağmen pandemi dönemi öncesi seviyelere gerilemesi, navlun maliyetlerindeki sert düşüşe işaret ederek tedarik zinciri krizinde korkulan senaryonun şimdilik gündemde olmadığına işaret ediyor.

Dün gözler her ne kadar Çin’de yaşanan gelişmeleri takip etse de, FED üyelerinin şahince konuşmaları da küresel mali piyasalar üzerinde satış baskısı kurdu. Faiz artırım hızında frene basma hâlen daha masada güçlü bir şekilde dursa da, faiz artırımların devam edecek olması da diğer bir taraftan keyifleri kaçırdı. Bu minvalde, dün konuşan New York FED Başkanı Williams, faiz indiriminin enflasyonun yönünü aşağıya çevireceği 2024 yılında mümkün olduğunu düşündüğünü belirtirken, kısa vadeli borçlanma maliyetlerini artırmak için ne kadar hızlı ve ne kadar ileri gitmesi gerektiği konusunda ise tam bir renk vermedi.

ABD borsaları gerek Çin endişeleri, gerekse de faiz konusunda tonun hâlen daha yüksek seyretmesi ile geceyi %1,5 düşüşle tamamladı. ABD’nin en büyük 500 şirketinin işlem gördüğü S&P500 endeksinde yükselişin anahtarını açacak 200 günlük ortalamanının 4,055 seviyesinde tüm ihtişamı ile hâlen daha durduğunu not etmek gerekiyor (S&P500 geceyi 3,963 puan seviyesinden tamamladı).

Dün sabah saatlerinde son 5 ayın zirvesi olan 1,05 seviyesini test eden EURUSD paritesi, FED cephesinde faiz artırımlarının devam edeceği beklentisi ile gün sonunda kazanımlarının koruyamayarak -olumsuz havaya da teslim olarak- 1,0330 seviyesine kadar gerilemişti. Bu sabah havanın kısmen de olsa Asya’da toparlanması ve Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde’ın da enflasyonun daha da artacağına işaret ederken faiz artırımları ve bilanço daraltılmasının süreceğini belirtmesi ile EUR kayıplarının bir kısmını telafi ederek 1,0380 seviyesine yeniden yükseldiğini not edelim.

Türkiye cephesinde ise dünyadan kopuk seyrin korunmaya devam ettiğini görüyoruz. Türk hisse senetlerine yönelik enflasyondan kaçan yerli yatırımcının ilgisi ile coşku hâli korunmaya devam ederken, BİST100 ana endeksi dünkü günü de %1 artışla tamamlarken, bankacılık endeksinde yükseliş %3 oldu! USDTRY kuru 18,62’li seviyelerde yatay seyrini korurken, sepet bazında TL (1/2 eurtry + 1/2 usdtry) zayıf seyrini korumaya devam ediyor.

Covid önlemlerine karşı ‘artık yeter’ diyerek sokaklarda polisle çatışan halkın tepkisini görmezden gelemeyen Çinli otoritelerin -halk huzursuzluğunun ekonomiye ne gibi yeni bir zarar verebileceği de hâlâ net değil- artan covid önlemlerini gevşetilebileceği beklentisinin etkili olması ile Hang Seng endeksinin dün kaydettiği sert kayıplarını bu sabah geri aldığını ve %4’e yakın yükseliş kaydettiğini görüyoruz. Pekin’in müteahhitleri desteklemeye yönelik son hamlesinin de emlak sektörünü canlandırmasının ile Şangay borsası bu sabah %2,2 yukarıda işlem görüyor. ABD borsalarının da vadeli işlemlerinde dünkü sert satışlar ardından tepki yükselişleri görüyoruz.

Havanın nispeten ılımlıya dönmesi ile emtia fiyatları da bir nebze de olsun toparlanma kaydetti. Altının ons fiyatı 1,750 dolar seviyesine yükselirken, covid önlemleri ve izolasyonların talebi düşüreceği beklentisi ile dün 11 ayın dibini test eden Brent cinsi ham petrolün varil fiyatı bu sabah %2 yükseliş kaydederek 85 dolar seviyesine toparladı. Kripto para cenahında ise yüzler gülmemeye devam ediyor. Amiral gemi bitcoin 16bin dolar seviyelerinde salınmaya devam ederken, kripto para kredi kuruluşu BlockFi -FTX borsasının muhteşem çöküşüne maruz kalmasından sonra- iflas koruması için başvuruda bulundu.

Mali piyasaların gündeminde bugün içeride dış ticaret dengesi, ekonomik güven endeksi; dışarıda ise sabah saatlerinde Almanya’da enflasyon, günün ikinci yarısında ise ABD’de tüketici güven endeksi takip edilebilir. Yarın FED Başkanı Powell’ın konuşması önem arz ederken, her ayın ilk cuması olduğu üzere ABD’de istihdam raporu da ekonominin sağlığı açısından önemle takip edilecektir.

 

 

 

iktisatbank.com

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Reklam engelleyici algılandı!!

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatın ve sayfayı yenileyin.