Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

CNBC.com/Patty Domm:  Fed bu akşam ne söyler?

Fed FOMC bu akşam Mart’ta faiz artırımının sinyalini verecek, ek parasal sıkılaştırma önlemleri de yolda. FOMC tutanaklarında Fed’in yükselen enflasyonla…

CNBC.com/Patty Domm:  Fed bu akşam ne söyler?

Fed FOMC bu akşam Mart’ta faiz artırımının sinyalini verecek, ek parasal sıkılaştırma önlemleri de yolda. FOMC tutanaklarında Fed’in yükselen enflasyonla mücadele kararlılığı vurgulanacak. CNBC.Com’a konuşan bir stratejiste göre, Wall Street’teki çalkantı Fed’i yavaşlatmaz.  Enflasyonla etkin mücadele için finansal koşulların sıkılaştırılması zorunlu.

 

Fed’in Türkiye saati ile bu akşam 21:00’de yapılacak FOMC açıklamasında öncelikle enflasyonla mücadele kararlılığını vurgulaması bekleniyor. İlk faiz artırımı Mart’ta gelebilir.

Bank of America Hazine stratejisti Mark Cabana “FOMC’den güvercin mesaj çıkmasını beklemiyoruz. Belki de Wall Stteet’teki satış dalgası şahince bir açıklamayı biraz yumuşatabilir, o kadar” dedi. “Nihayetinde, Fed piyasalarda yerleşen 2022’de 4 kez faiz artırımı fiyatlamasını bozacak bir adım atmaz”.

ABD’de %7’ye fırlayan TÜFE ile güreşen Fed’in ilk faiz artırımını Mart’ta yapması genel beklenti.  Fed 2018’de Büyük Finansal Kriz sonrası ilk faiz artırımına hazırlanırken piyasalara bu kadar hazırlık yapma mühleti bırakmıştı. Ancak, Fed’in Wall Street’teki satış dalgasının derinleşmesi halinde, ya da Rusya-Ukrayna krizi büyürse parasal sıkılaştırma programını ötelemesi de mümkün.

Grant Thornton baş ekonomnisti Diane Swonk “Fed’in fazla manevra alanı yok” dedi. “Enflasyonla mücadelenin ciddiye alınması açısından finansal koşulların sıkılaştırılacağının vurgulanması önemli. Velakin, Fed veriler kadar jeo-politik risklerin şekillenmesine göre para politikasını değiştirebileceğini tutanaklara ekleyebilir”.

Diane Swonk, Fed’in bir yanda faiz artırımına hazırlanırken, öte yanda hala tahvil alımları  yoluyla bilanço genişletmesinin tutarsız göründüğünün altını çiziyor. Eğer FOMC tutanaklarında bilanço daraltma süreci ile ilgili somut bir ifade yer almayacaksa, şahin guvernör James Bullard (St Luis) itiraz şerhi koyabilir. Bullard bilançoya tahvil alımlarının derhal durmasını istiyor. Swonk’a göre bilançodan $500 milyar kırpma, 25 baz puan faiz artırımına eşit.

Cabana’ya göre Wall Street’te satışların başlıca nedeni %70-80 olasılıkla Fed’in şahince tavırları. Yatırımcılar Fed’in riskleri sigorta etmesine alıştı, bu bağımlılıktan kurtulurken de bayağı acı çekecekler. Öte yanda, Ironsides Macroeconomics  araştırma direktörü Barry Knapp, Fed’in parasal sıkılaştırmaya başlaması öncesi S&P500’de %10  düzeltmenin tarihsel normlara uygun olduğunu belirtiyor. S&P500 Salı kapanış itibarıyla zirveden-dibe %11 geriledi. Knapp, Fed şahince bir sürpriz yapmazsa, endeksin bu düzeylerde denge bulmasını bekliyor.

Swonk’a göre, Fed “yakında” bilançosunu aylık $100 milyarlık dilimlerle daraltacak. Bilanço daraltma hususunda tarih ve miktar açıklanması, yatırımcıların henüz beklemediği kötü bir sürpriz olur. Knapp ise TÜFE’nin en katı kalemleri olan kira ve konut giderlerini yavaşlatmak için Fed’in öncelikle bilançosundaki ipoteğe dayalı VIDIMIK’ları elden çıkartması gerektiğini düşünüyor.

TSİ 07:00’de Asya borsalarında temkinli bir seyir var. Euro/dolar bir aylık dip yaparken, Fed’den çok Ukrayna krizi fiyatlanıyor. Gösterge ABD 10 yıl vadeli devlet tahvili ise %1.78 getiri ile satış ağırlıklı.

 

Barış Soydan: FED toplantısı ve Rusya-Ukrayna Krizi piyasaları, Dolar Endeksi’ni nasıl etkileyecek?

 

Beste Naz Süllü: ‘Fed-Ukrayna-Bitcoin Üçgeni…’

 

ABD ve Avrupa faizleri yükselecek beklentisi Borsaları sarsıyor

 

 

 

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler