Sosyal Medya

Döviz

SABAH Raporu:  Enflasyon yükseliyor, CDS’ler yükseliyor, TL sallanıyor

ParaAnaliz tarafından derlenen bir dizi analiz     FOREKSHABER ANKETİ-Ekonomistlerin Şubat ayı TÜFE tahmini yüzde 3,80 artış yönünde oluştu  …

SABAH Raporu:  Enflasyon yükseliyor, CDS’ler yükseliyor, TL sallanıyor

ParaAnaliz tarafından derlenen bir dizi analiz

 

 

FOREKSHABER ANKETİ-Ekonomistlerin Şubat ayı TÜFE tahmini yüzde 3,80 artış yönünde oluştu

 

Ekonomistlerin Şubat ayı Tüketici Fiyatları Endeksi’nde (TÜFE) aylık medyan tahmini yüzde 3,80 artış olacağı yönünde gerçekleşti.

 

ForeksHaber’in 20 ekonomist ile düzenlediği ankete göre, TÜFE’de Şubat ayı ortalama tahmin yüzde 4,29 artış olurken, yıllık veride ise medyan tahmin yüzde 52,95, ortalama yüzde 53,56 olarak gerçekleşti.

 

TÜFE’de aylık en yüksek ve en düşük artış beklentileri sırasıyla yüzde 7,50 ve yüzde 2,90 şeklinde oluşurken, yıllık tahminler aynı sıralama ile yüzde 56,20 ve yüzde 51,60 oldu.

 

4 ekonomistin katıldığı dolar/TL kuru anketinde, 2022 sonu için medyan tahmin 15,7700 olurken, ortalama tahmin 16,400 oldu. Kur için en yüksek ve en düşük tahminler sırasıyla, 18,5600 ve 15,5000 olarak gerçekleşti.

 

DİKEN: Merkez’in hamlelerine rağmen dolar ’14 barajı’nın üstünde

 

TSİ 8:45’te dolar/TL  14.07’de.

Dolar/TL kuru, Rusya’nın Ukrayna’yı işgale başlamasıyla geçen hafta 14,62 seviyesine kadar yükselmişti. Bankacılar kurun bu seviyeden döndürülmesi için Merkez Bankası’nın ‘arka kapıdan’ rezerv sattığını belirtmişti.

 

Reuters’a konuşan bir kaynak, “Kamuda geçen hafta sadece bir günde 2,5 milyar dolar satıldı, toplamda (geçen hafta) 4 milyar doları geçti. Ukrayna-Rusya savaşının etkisi günden güne artarak hissedilebilir” demişti.

 

Bankacılar, dün de 1 ila 2 milyar dolar harcandığını hesapladı.

 

 

QNB Finansbank Araştırma: Piyasalarda bugün

Euro Bölgesinde öncü TÜFE verileri yıllık enflasyonun Şubat’ta %5.1’den %5.8’e yükselerek, %5.4 olan piyasa beklentisini aştığını gösterdi. ABD’de Fed Başkanı Powell kongredeki sunumunda, yüksek enflasyonla mücadele etmek için bu ayki toplantıda faiz artırımlarının başlayacağı yönündeki mesajını tekrarladı. Powell, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ABD’nin ekonomik görünümünde belirsizlik yarattığını da belirtti.

Küresel piyasalarda Ukrayna’daki savaş ve Rusya’ya uygulanan yaptırımların yarattığı belirsizlik ve oynaklık yüksek seyretmeye devam etti. ABD’de S&P 500 endeksi dün toparlanarak %1.9 oranında arttı. Oynaklık göstergesi VIX endeksi 33.3’ten 30.8’e geriledi. 10 yıllık ABD tahvil faizi %1.74’ten %1.86 seviyesine yükseldi. Dolar küresel piyasalarda güçlenmeyi sürdürürken EUR/USD gerileyerek bu sabah 1.1095 seviyelerinde başladı. Enerji arzında aksama endişeleriyle birlikte Brent petrol fiyatı 117 dolar seviyesine kadar yükseldi. Ons altın fiyatı ise 1935 dolardan 1925 dolar seviyelerine indi. Asya piyasalarında hisse senedi endeksleri bugün biraz toparlandı.

USD/TL jeopolitik risklere dair haber akışının etkisiyle dün 14.10 seviyesinin üzerine yükseldikten sonra ve bu sabah 14.05 seviyelerinde güne başladı. 5 yıllık Türkiye CDS primi 6 baz puan artarak 599 baz puan oldu. 2 yıllık tahvil faizi ise 10 baz puan artarak %22.99’a geldi.

 

Şenay Şerefoğlu/Investing: Dolar/TL’de Yükseliş Hızlanabilir

 

Jeopolitik riskler öncesinde Fed başta olmak üzere para politikalarının etkisinin belirgin olacağı bir yıl bekliyorduk ve altında da bu nedenle düşüş tahmin ediyorduk, fakat dengeler tamamen bozuldu. Artık 1.876 dolar civarındaki oynaklığı ve haber akışını izliyoruz.

 

USD/TRY kurunda geçen haftaki tepki sonrası fiyat yeniden 13,80’lere gerilese de yavaş ama yukarı yönlü bir hareket var. Dünkü yazımızda enflasyon riskine değindiğimiz için ayrıca yazmayacağız. Kurda 14,80 kırılmadıkça fiyatlama aralığının daha sakin olduğunu söyleyebiliriz. Ancak hem dış etkenler hem içeride yüksek enflasyon ve para politikası nedeniyle kurda yükselişlerin kendisini göstermesini bekliyoruz.

Rusya’nın Ukrayna topraklarını işgal etmeye devam ederken Batı’dan da ekonomik yaptırımlar artıyor. Çok uluslu şirketlerden de Rusya’ya ambargolar geliyor. Süreç ağırlaştıkça piyasalardaki bozulma da derinleşiyor. Endeksler düşüşte, petrol, altın, dolar ve kıymetli metallerle emtia grubunda zirve seviyeler görüldü.

 

Hiç kuşkusuz en önemli hareket petrolde yaşanıyor. Üretimde büyük paya sahip Rusya’nın saldırıdan vazgeçmemesi ve yaptırımların da giderek artması fiyatları yükselttikçe yükseltiyor. Dün günlük yükseliş %10’u buldu ve brent petrol bugün 115 doları gördü. Sene başı yükseliş oranı %43 oldu.

 

 

Dolar şoku mu faiz artışı mı? & Rus ekonomisi dayanır mı? Peki Türkiye? | Kerim Rota

 

YENİLEME: (Bej Kitap eklendi) Powell: Mart ayında 25 baz puan faiz artırımı uygun

 

Goldman Sachs: Türkiye için yeni enflasyon tahmini yüzde 60 üzeri

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Reklam engelleyici algılandı!!

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatın ve sayfayı yenileyin.