Sosyal Medya

Borsa

Kordsa ilk çeyreği güçlü büyümeyle kapadı

Kordsa, 2021 yılının ilk çeyreğinde sürdürülebilir büyümesine devam etti. Şirket satışlarını geçen seneki aynı döneme göre %26 artırarak 2021 ilk çeyreğini 1,5 milyar TL ciro ile kapattı...

Kordsa ilk çeyreği güçlü büyümeyle kapadı

2020 yılını pandemi koşullarına rağmen güçlü kapatan Kordsa, 2021 yılının ilk çeyreğinde sürdürülebilir büyümesine devam etti. Şirket satışlarını geçen seneki aynı döneme göre %26 artırarak 2021 ilk çeyreğini 1,5 milyar TL ciro ile kapattı. Aynı dönemde FAVÖK rakamı 268 milyon TL, net karı ise 144 milyon TL olarak gerçekleşti.

Lastik güçlendirmeden uzay ve havacılık sanayisine uzanan geniş bir yelpazede güçlendirme malzemeleri üreten Kordsa, yılın ilk çeyreğini güçlü bir sermaye yapısıyla kapattığını açıkladı. 2021’in ilk çeyreğinde de sürdürülebilir büyümesine devam eden şirketin cirosu yılın ilk 3 ayında 1,5 milyar TL, net kârı ise 144 milyon TL oldu. Aynı dönemde faiz amortisman vergi öncesi kârı ise 268 milyon TL olarak gerçekleşti.

“Tutkumuz yaşamı güçlendirmek” vizyonuyla faaliyet gösteren Kordsa, 2021’in ilk çeyreğinde pandemi koşullarına rağmen lastik sektöründeki faaliyetlerini güçlü global ayak izi ile doğru yöneterek geçirdi. Bu dönemde pazarda yaşanan hammaddeye erişim sıkıntısına olumlu cevap vererek müşteri sürekliliğini ve güvenliğini sağladı.

Kordsa 2021 yılına ilişkin beklentilerini açıkladı. Mücbir sebebin etkilerini de kapsayacak şekilde 2020 yılına göre satışlarında %35-45 aralığında, ve faiz, vergi, amortisman öncesi kar (FAVÖK) rakamında ise %55-65 aralığında büyüme beklediğini belirtti.

Kordsa bu dönemde, sürdürülebilirlik hedefleri kapsamında, lastik güçlendirme teknolojilerinde geri dönüştürdüğü naylon iplikleri kullanmaya başladı. Geri dönüştürülmüş malzemeden ürettiği bu teknolojisinin sürdürülebilir yapısını da sertifika ile tescilledi. Geri dönüştürülmüş içeriklerin üçüncü taraf sertifikasyonuna yönelik gereklilikleri belirleyen Global Geri Dönüşüm Standardı (Global Recycled Standard – GRS) sertifikasını kazandı. Bu teknoloji, şirketin sürdürülebilirlik hedefleri doğrultusunda attığı önemli bir adım olmakla birlikte aynı zamanda Kordsa müşterilerinin de sürdürülebilirlik hedeflerine katkı sağlıyor.

Kordsa, mobilite pazarı için kritik olan kompozit malzemeler alanında da yeni ürün ve teknolojileri portföyüne eklemeye devam etti. Kordsa’nın geliştirdiği karbon fiber kumaşlar, mobilitenin geleceği olarak görülen elektrikli araçların batarya kutularının güçlendirilmesinde kullanılmaya başlandı. İnşaat güçlendirme teknolojileri alanında ise mevcut pazarlardaki konumunu yeni projelerle güçlendirirken, yeni pazarlara da girerek etki alanını genişletmeyi başardı. Sektörün ilk yerli ürünü belgesine sahip olan KraTos markasıyla yeni teknolojiler geliştirmeye yönelik çalışmalarına devam eden şirket, geçen sene yenilikçi KraTos Fibers macro ve micro sentetik fiber donatılarının yanı sıra, tünel açma ve madencilik uygulamalarında geri sekmeyi azaltan püskürtme beton katkısı KraTos Rebound Minimizer ile havuz sıvama uygulamalarında kullanılan KraTos Pool Fiber ürünlerini fiber donatı ürün grubuna dahil etmişti. Şirket aynı zamanda, binaların kolonlarını güçlendirerek yapıların güçlendirilmesinde pratik ve yüksek performanslı bir çözüm sağlayan KraTos Structural Reinforcement (Yapısal Güçlendirme) ürün grubunu da sektörün kullanımına sundu.

2021 yılının ilk çeyreğinde gösterdikleri büyümeden memnuniyetini dile getiren Kordsa CEO’su Ali Çalışkan, finansal sonuçları değerlendirerek Kordsa’nın hedeflerinden bahsetti: “5 farklı ülkede yerleşik yapılanması olan global bir şirketiz. Bu çok kültürlü yapımız, farklı iş yapış biçimlerinin getirdiği esneklik, değişikliklere kolay ayak uydurmamızı ve hızlı aksiyon alabilmemizi sağladı. Güçlü global tedarik ve satış yapılanmamız sayesinde bölgesel sorunları diğer bölgelerdeki gücümüzle bertaraf ederek pandemi koşullarını yönetebildik. Lastik pazarında hammadde tedariğinde yaşanan sıkıntılara rağmen müşteri sürekliliğini ve memnuniyetini sağladık ve büyüme kaydettik. Faaliyet gösterdiğimiz tüm iş kollarımızda yatırımlarımızla, iş birliklerimizle ve inovasyon çalışmalarımızla sürdürülebilir büyümemizi sürdürürken, yaşamın her alanını güçlendirmeye de devam edeceğiz.”

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler