Sosyal Medya

Borsa

İş Yatırım’dan TAV Havalimanları için ‘Temmuz yolcu trafiği verileri’ değerlendirmesi

TAV Havalimanları toplam trafik rakamı, Temmuz ayında Kazakistan Almati Havaalanı’nın dahil olması ile birlikte, 8.11 milyona ulaşırken, yılbaşında bu yana kümülatif yolcu trafiğini yıllık bazda %58 artışla 21.2 milyona taşıdı...

İş Yatırım’dan TAV Havalimanları için ‘Temmuz yolcu trafiği verileri’ değerlendirmesi

TAV Temmuz ayı yolcu trafiği verilerini yayınladı. Buna göre TAV Havalimanları toplam trafik rakamı, Temmuz ayında Kazakistan Almati Havaalanı’nın dahil olması ile birlikte, 8.11 milyona ulaşırken, yılbaşında bu yana kümülatif yolcu trafiğini yıllık bazda %58 artışla 21.2 milyona taşıdı.

Portföye 2021 Mayıs ayında eklenen Almatı’nın yolcu katkısı hariç bakıldığında ilk yedi aylık büyüme %45 oldu. Kazakistan Almati Havaalanı’nın katkısıyla birlikte, Türkiye ile Almanya, Rusya, Ukrayna ve Polonya arasında karantinasız seyahatın mümkün olması Temmuz ayında yolcu sayılarında güçlü toparlanmaya neden oldu.

Temmuz ayında Türkiye havalimanlarında iç hat yolcu rakamları Temmuz 2019 seviyelerinin neredeyse %90-95’ine ulaştı. Temmuz ayında, başlıca turistik destinasyonlar olan Antalya ve Bodrum’daki uluslararası yolcu sayıları ise Temmuz 2019 seviyelerinin yaklaşık %70’ine ulaştı. TAV’ın portföyündeki başlıca denizaşırı havalimanları olan Gürcistan ve Almatı Havalimanları, Temmuz 2019 seviyelerinin sırasıyla yaklaşık %70’ine ve %85’ine ulaştı. Aşılama oranlarındaki hızlanma yolcu trafiğini olumlu etkilerken, farklı varyantlardaki vaka sayısındaki artış yolcu rakamlarını olumsuz etkilemesini bekliyoruz. DHMİ Temmuz ayı Türkiye yolcu verilerini bu sabah açıkladığından, TAV’ın açıkladığı verinin hisse performansı üzerinde önemli bir etkisinin olmasını beklemiyoruz.

 

Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

İş Yatırım

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Reklam engelleyici algılandı!!

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatın ve sayfayı yenileyin.