Sosyal Medya

Reel Sektör

Inveo, yatırım bankası kuruluşu için BDDK’ya başvurdu

2021 yılı Nisan ayından bu yana hisseleri Borsa İstanbul, Yıldız Pazar’da INVEO koduyla işlem gören Inveo Yatırım Holding, yeni yatırım…

Inveo, yatırım bankası kuruluşu için BDDK’ya başvurdu

2021 yılı Nisan ayından bu yana hisseleri Borsa İstanbul, Yıldız Pazar’da INVEO koduyla işlem gören Inveo Yatırım Holding, yeni yatırım bankası için BDDK’ya başvurdu.

SERMAYE piyasalarındaki 30 yıllık köklü ve güçlü geçmişinin devamı olarak yeni nesil yatırım holdingine dönüşen Inveo Yatırım Holding ve Türkiye’nin en büyük aracı kurumlarından olan iştiraki Gedik Yatırım, kuruluş hazırlıklarını yürüttükleri yeni yatırım bankasının resmi başvuru sürecini tamamladı. Planlamalara göre; yatırım bankasının sermayesinin %74.99’luk kısmı Inveo Yatırım Holding A.Ş.’ye, %25’lik kısmı ise Gedik Yatırım Menkul Değerler A.Ş.’ye ait olacak. Geri kalan hisseler ise grup şirketlerinden Inveo Portföy Yönetimi A.Ş., Gedik Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Topaç ve CEO’su Onur Topaç arasında paylaşılacak. Demet Özdemir ve Bora Oruç kurulacak yeni yatırım bankasının danışma kurulunda yer alacak. Yatırım bankasına, görev aldığı dönemlerde inovatif bakış açısıyla bankacılık sektöründe birçok yapısal dönüşümü başlatmış, yatırım bankacılığı alanında yeni trendlere yön vermiş ve ödüllü finansal teknoloji projeleri ile yatırım bankacılığına yeni bir soluk kazandırmış Dr. Önder Halisdemir liderlik edecek.

Inveo Yatırım Holding ve Gedik Yatırım’ın birlikte kurdukları yatırım bankasıyla hedefleri; gelişmekte olan sermaye piyasalarına katkıda bulunmak ve ülkemizin sürdürülebilir büyüme ve kalkınma öncelikleri doğrultusunda, yatırım, üretim, dijital dönüşüm ve istihdamın artırılması yönünde kritik yatırımlarda, en yeni finansal piyasa araçlar kullanılarak şirketlerin alternatif finansman kaynaklarına erişim sağlayabilmek olarak açıklandı.

Kuruluş aşamasında olan Inveo Yatırım Bankası’nın faaliyet alanları; yatırım bankacılığı, kurumsal finansman, yatırım danışmanlığı, dış ticaret, hazine ve türev ürünleri olarak belirlendi. Bankanın, ileri teknolojik Ar-Ge projelerinin finansmanı, imalat sanayinin dijital dönüşümü, eğitim ve sağlık yatırımları, yenilenebilir enerji ve kaynak verimliliği projeleri, şehircilik, kentsel dönüşüm ve altyapı projeleri, turizm yatırımları gibi sektörlerde yenilikçi dönüşümü başlatacak projelerde, reel sektörün kısa/ uzun vadeli fonlara kavuşması açısından kritik rol üstlenmesi planlanıyor.

INVEO yeni nesil bir yatırım bankası olacak

Kurulacak banka, yeni nesil bir yatırım bankası olacak. Banka global finansal teknoloji (fintech) trendlerin uygulayıcısı olacak. Blockchain, yapay zekâ ve veri bilimi analitiğinin kullanımıyla özgün bir iş modeliyle hareket edecek olan banka girişim ekosistemi ile yakın çalışma içerisinde iş birlikleri geliştirerek, bir finansal teknoloji şirketi dinamizmiyle ülkemizdeki finansal derinliğe yaratıcı katkı sunacak. Bankanın yenilikçi ürün ve hizmet çeşitliliği yanı sıra yurt dışı fonlama alanlarında da yeni kaynaklar ve avantajlar sunması öngörülüyor.

Yatırım bankası kuruluş çalışmaları hakkında Inveo Yatırım Holding adına açıklama yapan Gedik Yatırım’ın CEO’su Onur Topaç: Sermaye piyasalarındaki 30 yıllık deneyimimizi bir üst seviyeye çıkartmak ve ülkemizin ihtiyaç duyduğu yatırımların finansmanına katkı sağlamak için bir yatırım bankası kurmak istediğimizi açıklamış ve bunun için bir danışma kurulu oluşturmuştuk. Bu yolculukta geldiğimiz kritik bir aşama olarak BDDK banka kuruluş başvuru sürecimizi tamamlamış durumdayız. Yıllardır ülkemizdeki güvenli yatırım ortamı ve yatırımcılarımızın bizlere duyduğu güven ile güçlendirdiğimiz sermayemizi, sermaye ve para piyasalarındaki işleyişe olan hakimiyetimizi kurulacak olan bankaya aktaracağız. Uluslararası piyasalardaki tecrübelerimizi ve yabancı yatırımcılarla kuvvetli ilişkilerimizi yine ülkemizin ve şirketlerimizin sürdürülebilir büyümesi ve kalkınması yönünde kullanmak üzere kullanacağız. Banka kuruluşu konusunda motivasyonumuz oldukça yüksek ve büyük heyecan duyuyoruz. Globalde yükselen finansal trendler ve finans dünyasında ileri teknolojik imkanların kullanımının yoğunlaştığı bir dönemde, yeni nesil yatırım bankamızın sektördeki konumlanmasında finansal teknolojiler ana rehberimiz olacak. Finansal hizmetlere nitelikli değer sağlamak, ülkemizdeki güçlü bankacılık sistemi ve geleneksel yatırım bankacılığı iş modellerini bir üst seviyeye taşımak vizyonuyla çıktığımız bu yolda, sektöre öncülük etmek ana hedefimiz olacak.  Geçtiğimiz aylarda açıkladığımız vizyonumuz doğrultusunda, kuruluş aşamasında olan yatırım bankamıza, ülkemizde yatırım bankası ve finansal teknoloji şirketleri denilince akla gelen ilk isim olan Dr. Önder Halisdemir liderlik edecek. Danışma Kurulumuzun destekleri ile birlikte Önder Halisdemir, bankamızın konumunu netleştirmek ve iş planlarını oluşturmak üzere ekibiyle yoğun çalışmalarına başladı. Önümüzdeki süreçte yürütülen faaliyetler ve planlamalar ile ilgili detayları duyurmaya devam edeceğiz.”

Inveo Yatırım Holding hakkında:

Inveo Yatırım Holding, 1998 yılında Gedik Yatırım Ortaklığı A.Ş. adıyla kurulmuş, daha sonra ise yatırım holding statüsünü almıştır. 1999 yılından itibaren halka açık olan Inveo, 30 Eylül 2020 tarihine kadar GYHOL kısa koduyla Borsa İstanbul’da işlem görmüş olup bu tarihten itibaren INVEO koduyla işlem görmektedir. 1 Nisan 2021 tarihinden itibaren 1 Nisan’dan itibaren de BIST Yıldız Pazar’da yerini almıştır. Inveo yatırım Holding’in, 2021-2025 yılları arasında 100 milyon ABD doları yatırım hedefi bulunmaktadır.

Sermaye piyasalarında 30 yıllık deneyime sahip olan Inveo, yeni nesil bir değer yatırımcısıdır. Ana hedefi, potansiyeli yüksek şirketlere ortak olmak, finansal ve entelektüel sermaye koyarak bu şirketlerin değerini maksimize etmektir. Sermaye piyasalarında faaliyet gösteren şirketlere ek olarak, rekabet avantajı yüksek, inovasyona dayalı ürün ve hizmet geliştiren, ölçeklenebilir iş modelleri ile sektöründe dönüşümü tetikleyici ve yıkıcı teknolojileri kullanma ve oluşturma kabiliyetine sahip yerli ve yabancı tüm teknoloji şirketleri Inveo’nun ilgi alanı ve yatırım stratejisinin odak noktasındadır. Yatırım yapılan tüm şirketlerde değer maksimizasyonu ile doğru zamanda çıkış ve/veya değer yaratma zincirinin son halkası olarak “halka arz” ana hedeftir.

Gedik Yatırım hakkında:

Kurulduğu 1991 yılından bu yana Türkiye’nin önde gelen yatırım kuruluşları arasında yer alan Gedik Yatırım, Türk sermaye piyasalarının gelişmesinde önemli rol oynamıştır. SPK tarafından Geniş Yetkili Aracı kurum yetkisi verilen Gedik Yatırım’ın aracılık hizmetleri, yatırım danışmanlığı, bireysel portföy yönetimi, saklama, halka arz, kurumsal finansman ve araştırma hizmetlerini yatırımcılarına sunmaktadır. Gedik Yatırım 2010 yılında halka açılmış ve pay senetleri “GEDIK” sembolü ile Borsa İstanbul’da işlem görmektedir. Ana ortaklarından Inveo Yatırım Holding (INVEO) de Borsa İstanbul Pay Piyasasında işlem görmektedir. Gedik Yatırım ve iştirakleri, kredi derecelendirme kuruluşu JCR Eurasia Rating tarafından konsolide olarak yüksek düzeyde yatırım yapılabilir kategoride değerlendirilmiştir. Bu kapsamda Uzun Vadeli Ulusal Notu ‘AA (Trk)’ görünümü ise ‘stabil’ olarak belirlenmiştir.

Şirket, 30 yıldır yerli ve yabancı fark etmeksizin tüm yatırımcılara deneyimli personeli ve son teknolojinin sunduğu hızlı ve güvenli platformlarda, sürdürülebilir değer yaratma sorumluluğu ile üstün kalitede hizmet sunmaktadır. Sektörde öncü konumda yer alan Gedik Yatırım, yatırımcı odaklı hizmet anlayışını ve yatırımcılarına her zaman beklentilerinin üzerinde hizmet vermeyi ilke edinmiştir. Faaliyetlerini İstanbul’daki Genel Müdürlüğü ve ülke genelindeki 40’ı aşkın şubesi ve 400’den fazla çalışanı ile sürdüren Gedik Yatırım, stratejik iş birliği içerisinde olduğu PTT şubeleri ile sektörde öncü konumdadır. Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB) verilerine göre; Gedik Yatırım, sektörde en çok şubesi olan birinci, sektörde en çok çalışanı olan ikinci kurumdur.

Gedik Yatırım, Sermaye Piyasalarına olan inancını; artan şube ve çalışan sayısının artışına ilaveten, yaptığı yatırımlarla da göstermekte, Yeni Nesil Yatırım Platformu Gedik Trader, Online Şube ve 444 0 435 Yatırım Merkezi ile yatırımcılarına kesintisiz hizmet sunmaktadır. Dijital kanal çalışmalarına ağırlık veren Gedik Yatırım, bu anlamda teknolojik bir yeniliğe imza atarak Türkiye’nin Yeni Nesil Yatırım Platformu Gedik Trader’ı 2017 yılı mart ayında yatırımcılarının hizmetine sunmuştur. Gedik Trader ile sermaye piyasalarını geniş kitlelere yaymayı amaçlayan Gedik Yatırım, mobil ve internet dünyasındaki gelişmelere paralel olarak, artık çok daha kolay ön yüzlerle, hızlı ve kolay erişilebilir verilerle, daha çok sayıda yatırımcının sermaye piyasalarını takip etmesini sağlamayı hedeflemektedir.

Dr. Önder Halisdemir hakkında:

1972 yılında doğan Halisdemir, 1995 yılında başladığı finans kariyeri boyunca yöneticilik yaptığı kurumların, ilgili alanlarda lider hale gelmesinde önemli katkılar sağlamıştır. Gerçekleştirdiği yenilikleri ve kurduğu ekipler ile başta finans olmak üzere, sermaye piyasaları, ulaşım, perakende, spor ve birçok sektörün teknoloji ve iş süreçlerinin dönüşümünü sağlamış, gerçekleştirdiği yenilikler ile uluslararası yarışmalarda ödüller kazanmıştır.

2016 yılında evlenen Halisdemir profesyonel kariyerine ara vererek hayatı deneyimlemeye zaman ayırmıştır. 2017 yılında finans kurum ve yöneticilerinin üyesi olduğu köklü sivil toplum kuruluşu Türkiye Finans Yöneticileri Vakfı yönetim kurulu başkanlığına seçilmiş ve halen bu görevi sürdürmektedir. Kurduğu aile yatırım ofisinde yenilenebilir enerji, teknoloji ve gayrimenkul alanlarında çeşitli yatırımlar yapmıştır.

Sermaye piyasaları alanında yüksek lisans, bankacılık ana bilim dalında doktora derecesine sahiptir. Marmara Üniversitesi, NYU Wharton School gibi kurumlarda eğitim gören Halisdemir, Ostim Teknik Üniversitesi, Yönetim ve Bilişim Sistemleri bölümünde öğretim üyeliği yapmaktadır.

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler