Sosyal Medya

Reel Sektör

YORUM: Turizmde sezonu kaybetme endişesi

Yazarımız Can İlker’in çeşitli turizm basın sitelerinden derlediği bilgilere göre, Sağlık Bakanlığı’nın 81 ilin risk durumunu gösteren haritada 68 ilin…

YORUM: Turizmde sezonu kaybetme endişesi

Yazarımız Can İlker’in çeşitli turizm basın sitelerinden derlediği bilgilere göre, Sağlık Bakanlığı’nın 81 ilin risk durumunu gösteren haritada 68 ilin çok ‘yüksek riskli’ iller kategorisinde kırmızı renge dönüşmesi, turizm sektöründe endişeyle karşılandı.  Rusya 13 kentmize uçuş yasağı koyarken, İran kara sınırlarını kapattı. Turizm sektörünün FX banka borcu $15 milyar.

 

İlker’in haberine göre Antalya Kent Konseyi Turizm Grubu Başkanı Recep Yavuz, “AB ülkelerinin başı çektiği aşı pasaportu dayatmasını aşmak zaten başlı başına zor bir konu iken, bir de vaka sayılarımızın yüksekliği Türkiye’yi devre dışı bırakmak için ilave bir neden olacaktır” dedi.

 

Sağlık Bakanlığı’nın 81 ilin risk durumunu gösteren ve ‘çok yüksek riskli’, ‘yüksek riskli’, ‘riskli’ ve ‘az riskli’ kategorilerine ayırdığı haritada, 68 ilin rengi ‘kırmızı’ oldu. Şubat ayı ortasında turuncu renkle yüksek riskli iller arasındaki Antalya’da da vaka sayıları sürekli artıyor. Bir önceki hafta 100 bin kişide 143.88 olan vaka sayısı, 27 Mart-2 Nisan arasında 190,44’e yükseldi.

Haritada 68 ilin çok ‘yüksek riskli’ iller kategorisinde kırmızı renge dönüşmesi, turizm sektöründe endişeyle karşılandı. Antalya Kent Konseyi Turizm Grubu Başkanı ve NBK Touristic Genel Müdürü Recep Yavuz, son günlerde artan vaka sayılarının sadece insanların hayatını tehdit etmediğini belirterek, “Aynı zamanda dünya gündeminde önemli haber olarak geçiyor ve Türkiye’nin kırmızı haritası hafızalara kazınıyor. Önceki gün günlük vaka sayımız 42 bin 308 idi. Oysa bir ay önce 2 Mart 2021 günü vaka sayımız 11 bin 837 idi. Bir ayda neredeyse dört katı artan korkutucu bir tablo ile karşı karşıyayız. Geçen sene 2 Nisan’da 2 bin 786 vaka vardı” dedi.

UMUTLAR HAVALARIN ISINMASI

Bunca kapanmaya, tedbire, önleme rağmen salgının bir türlü önünün kesilemediğini kaydeden Yavuz, sadece Türkiye için değil tüm dünyada kapanmalar ve tedbirlere rağmen salgının önünün kesilemediğini kaydetti. Yavuz, “Üstünden 1 yıl geçmesine ve olabilecek bütün önlemler neredeyse alınmasına rağmen dünyada henüz refaha ermiş bir ülke yok. Önümüzdeki günlere dair tek teselli havaların düzelmesi ile salgının hız kesmesi olacak” diye konuştu.

TÜRKİYE’Yİ DEVRE DIŞI BIRAKMA TEHLİKESİ

Avrupa’nın Portekiz ve Mayorka’nın önünü açtığını, ilk etapta bu bölgelerin dolmasını hedeflediğini anlatan Yavuz, ardından Yunanistan ve İtalya’nın geleceğini söyledi. Bu keskin tutumun yaz ortasına doğru gevşemesini beklediğini aktaran Yavuz, “Ancak bununla birlikte AB ülkelerinin başı çektiği aşı pasaportu dayatmasını aşmak zaten başlı başına zor bir konu iken, bir de vaka sayılarımızın yüksekliği Türkiye’yi devre dışı bırakmak için ilave bir neden olacaktır” dedi.

ARTIK SORUMLULUK VATANDAŞTA

Pandeminin başından beri Güvenli Turizm Sertifikası ile en hızlı ve etkin tedbirleri alıp, 300’e yakın maddeyi hayata geçirerek bir adım öne geçmiş Türkiye’nin, bütün tatil birimlerindeki avantajlarla rakip ülkeleri tedirgin ettiğine dikkati çeken Yavuz, şu çağrıda bulundu:

“Eğer haritanın rengi değişmezse bütün bu emekler boşa gidecek ve vaka sayıları nedeni ile Türkiye’yi mümkün olduğunca yaz sonuna itekleyecekler. Artık sorumluluk biz vatandaşlarda. İyi kötü herkes nasıl korunabileceğini öğrendi ve aslında sadece buna dikkat etmesi gerekiyor. Zira aramızda yaklaşık her 20 kişiden biri virüs bulaştırma riski taşıyor. Turizm ikinci bir kriz yılını kaldıramaz. Eğer bu yılın ikinci bir kabus yılı olmasını istemiyor ve turizmin nefes almasını önemsiyorsak üzerimize düşeni yapmak durumundayız.

 

 

Gelir hedefi tehlikeye düşebilir

 

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, “2021’de geçen yıla göre yüzde 100’lük artışlarla, toplam 34 milyon yabancı ziyaretçiyi ülkemizde ağırlamayı bekliyoruz.” dedi.

 

Türkiye’ye gelecek turistlerin, sağlık açısından güvenli bir tatil yapabilmeleri için gerekli tüm tedbirlerin alındığını belirten Alpaslan, “Bu çerçevede de başta Rus ziyaretçilerimiz olmak üzere tüm yabancı ziyaretçileri güvenli ve konforlu bir şekilde ağırlayabilecek tüm tedbirlerimizi almış durumdayız. Nisanla beraber turizm sezonunun da açılmasıyla beraber turizmde hareketliliğin başlayıp misafirlerimizi ağırlamayı bekliyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

 

Turizmde 2020’e kıyasla önemli bir artış beklediklerinin altını çizen Alpaslan, “2019 rakamlarına ulaşamasak da 2021’de geçen yıla göre yüzde 100’lük artışlarla, toplam 34 milyon yabancı ziyaretçiyi ülkemizde ağırlamayı bekliyoruz. Geçen yıl 12,5 milyar dolar civarında bir turizm gelirimiz olmuştu bu sene 23 milyar dolar bandına yükselmesini bekliyoruz.” dedi.

Halbuki, Nisan’da turist gelemeyecek, çünkü Rusya uçuşları yasaklarken, vaka sayısı da 50 bine yükseldi.

 

Turizmde borçlar çok ağır

 

Bloomberg HT’nin misafiri olan Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (BOYD) Başkanı Serdar Karcılıoğlu ve Er Yatırım ve Turizm Genel Müdürü Ferzan Çelikkanat, turizm sektörünün kazanımlarını kaybetmekle karşı karşıya olduğumuzu belirten Karcılıoğlu, sektörün borç yükünün 15 milyar dolar olduğunu söylediler.

 

Çelikkanat, sektör genelinde mali tabloyu şu sözlerle özetledi:

 

“İşletmeler kötü durumda, döviz dalgalanmaları bizi çok yoruyor. 173 şirketin 35 milyar TL’lik borcunu yeniden yapılandırdığı açıklandı. Finansal kriz derinleşmeden önce ciddi önlemler alınmalı ve finansal borç stoku faizsiz ertelenmelidir. “

 

Can İlker

 

Şubat’ta AVM ciroları çöktü

 

Seyahat sektörünü zor bir yaz daha bekliyor…

 

Perakende güveni gerilemeye devam ediyor

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler