Sosyal Medya

Reel Sektör

Şubat’ta AVM ciroları çöktü

Başkan Erdoğan ekonomik mucizeyle öğüne dursun, TUIK gerçekten mucizeyi de aşan “sihirli” veriler yayınlasın, özel sektörden gelenler hiç de öyle…

Şubat’ta AVM ciroları çöktü

Başkan Erdoğan ekonomik mucizeyle öğüne dursun, TUIK gerçekten mucizeyi de aşan “sihirli” veriler yayınlasın, özel sektörden gelenler hiç de öyle söylemiyor. Minare kılıfa sığmıyor. Bu sabah açıklanan TEPAV Mart perakende güven endeksi 2020 Haziran’dan bu yana dibini görürken, biraz önce de Şubat AVM ciro endeksi geldi.

Basın bülteninden aktaralım yaşanan bozgunu:

 

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği ile Akademetre Research tarafından ortaklaşa oluşturulan AVM Perakende Ciro Endeksi’nin Şubat ayı sonuçları açıklandı. Her ay düzenli olarak yayınlanan verilere göre ciro endeksi, Şubat 2021 döneminde, bir önceki yılın aynı ayı ile karşılaştırıldığında ve enflasyondan arındırılmadan incelendiğinde yüzde 22,6 oranında azalarak 236 puana geriledi. Şubat 2021 döneminde metrekare verimlilik endeksi, Ocak 2021 dönemi ile karşılaştırıldığında ve enflasyondan arındırılmadan incelendiğinde ise 236 puana ulaştı.

 

Basın bültenininden  kritik paragraflar şöyle:

 

 

Şubat 2021 Döneminde AVM Metrekare Verimlilik Endeksi, 236 Puana Ulaştı

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği ile Akademetre Research tarafından ortaklaşa oluşturulan AVM Perakende Ciro Endeksi’nin Şubat ayı sonuçları açıklandı. Her ay düzenli olarak yayınlanan verilere göre ciro endeksi, Şubat 2021 döneminde, bir önceki yılın aynı ayı ile karşılaştırıldığında ve enflasyondan arındırılmadan incelendiğinde yüzde 22,6 oranında azalarak 236 puana geriledi.

 

Şubat 2021 döneminde metrekare verimlilik endeksi, Ocak 2021 dönemi ile karşılaştırıldığında ve enflasyondan arındırılmadan incelendiğinde ise 236 puana ulaştı.

 

Sektöre ait ciro endeksi, Anadolu ve İstanbul’un GLA büyüklükleri ağırlıklandırarak hesaplanmıştır.

 

AVM’lerde kiralanabilir alan (m2) başına düşen cirolar Şubat 2021’de İstanbul’da 1.088 TL, Anadolu’da 776 TL olarak gerçekleşmiştir. Türkiye geneli metrekare verimliliği ise Ocak 2021’de 901 TL olarak gerçekleşmiştir.

 

Kategoriler Bazında AVM Perakende Ciro Endeksi

 

Geçtiğimiz yılın Şubat ayı ile karşılaştırıldığında AVM’lerdeki teknoloji kategorisi metrekare verimliliği yüzde 6,6 oranında artış göstermektedir. Hipermarket kategorisi yüzde 2,4, diğer kategorisi yüzde 17,5, giyim kategorisi yüzde 29,3, ayakkabı-çanta kategorisi yüzde 29,9 ve yiyecek-içecek kategorisi yüzde 58,7’lik bir gerileme göstermektedir.

 

Endeks Şubat ayında AVM’lerdeki diğer alanlar kategorisinde yüzde 13,1 oranında artış gösterirken, teknoloji kategorisindeki artış yüzde 11,4 oranında, yiyecek-içecek kategorisindeki artış yüzde 10,8 oranında, giyim kategorisindeki artış yüzde 9,8 oranında, ayakkabı-çanta kategorisinde yüzde 9,6 oranında ve hipermarket kategorisinde yüzde 6,5 oranında gerçekleşmiştir.

 

(*Diğer kategorisi; yapı market, mobilya, ev tekstili, hediyelik eşya, oyuncak, sinema, kişisel bakım ve kozmetik, kuyum, hoby, petshop, terzi ve ayakkabı tamir servisleri, döviz bürosu, kuru temizleme, eczane gibi mağazalardan oluşmaktadır.)

 

 

Ziyaret Sayısı Endeksi

 

Şubat 2021 verileri bir önceki yılın aynı ayı ile karşılaştırıldığında ziyaret sayısı endeksinde yüzde 62,0’lık bir azalış olduğu gözlemlenmiştir.

 

Şubat 2021 döneminde ziyaret sayısı endeksi bir önceki ay Ocak 2021 ile karşılaştırıldığında yüzde 9,4 oranında artış kaydedilmiştir.

 

Perakende güveni gerilemeye devam ediyor

 

Pandemide iflas tsunamisi

 

Çetin Ünsalan Yazdı: Stagflasyona koşuyoruz!

 

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler