Sosyal Medya

Piyasa

Sektörel Güncel Gelişmeler: Enerji

2020 yılının ikinci yarısında ekonomik aktivitedeki canlanma ile toparlanma kaydeden elektrik tüketiminin 2021’in ilk iki ayı itibarıyla hız kestiği; buna…

Sektörel Güncel Gelişmeler: Enerji

2020 yılının ikinci yarısında ekonomik aktivitedeki canlanma ile toparlanma kaydeden elektrik tüketiminin 2021’in ilk iki ayı itibarıyla hız kestiği; buna paralel olarak üretimin de gerilediği izlendi. 2021 yılının Şubat ayında yıllık bazda elektrik üretimi %1,5, elektrik tüketimi de %2,4 azaldı. 30 Ocak 2021 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan karar ile 1/7/2021 tarihinden 31/12/2025 tarihine kadar işletmeye girecek YEK belgeli yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı elektrik üretim tesisleri için uygulanacak fiyatlar açıklandı. Karar doğrultusunda YEK destekleme mekanizması ile kilovatsaat başına uygulanacak yerli katkı fiyatları; jeotermal santralleri için %30 azaltılarak 54 kuruş, hidroelektrik santralleri için %25 azaltılarak 40 kuruş, rüzgar santralleri için %40 azaltılarak 32 kuruş ve güneş santralleri için %67 azaltılarak yine 32 kuruş olarak belirlendi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı yaptığı açıklamada, 2021-2025 döneminde elektrik dağıtımına yönelik 66,7 milyar TL’lik yatırım yapılmasını planlandıklarını belirtti. Söz konusu yatırıma ek olarak, planlı bakımlar ve Ar-Ge faaliyetleri için de toplam 11,5 milyar TL tutarında kaynak ayrıldığı ifade edildi.

Mart ayında kamuoyu ile paylaşılan Ekonomik Reform Paketi’nde enerji verimliliğine yönelik desteklerin kapsamının genişletileceği, elektrik enerjisi depolama tesislerinin kurulmasına yönelik yasal altyapının tamamlanacağı, doğalgaz piyasasının daha rekabetçi bir yapıya kavuşacak şekilde yeniden yapılandırılacağı, petrol-doğalgaz arama ve üretiminde yatırım ortamının iyileştirileceği ifadeleri yer aldı.

McKinsey tarafından yayımlanan Global Enerji Perspektifi 2021 raporunda, pandeminin ardından enerji sektörünün geleceğine ilişkin olası senaryolar incelendi. Raporda, yenilenebilir enerji kaynaklarının küresel ölçekte kullanımının artacağı ve 2030 yılı itibarıyla yenilenebilir enerjinin küresel enerji piyasasında lider konuma geleceği öngörüldü. 2035 yılında da küresel elektrik üretim kapasitesinin yaklaşık yarısının güneş ve rüzgar santrallerinden oluşacağı belirtildi. Yatırım maliyetlerinin azalmasının yanı sıra enerji depolama teknolojisindeki ilerlemenin yenilenebilir
enerji sektörünü desteklemesi beklenirken; çevresel etkileri de dikkate alındığında fosil yakıtların tüketimdeki payının azalacağı tahmin edildi.

 

 

Kaynak: ekonomi.isbank.com.tr

 

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler