Sosyal Medya

Ekonomi

Medikal firmaları iflasın eşiğinde!

Pandemi, insan ve toplum sağlığını olumsuz yönde etkilerken, salgınla mücadele kapsamında uygulanan kısıtlılık kararları, sokağa çıkma yasakları ve işletmelerin kapalı tutulması iş sektörünü olumsuz etkiledi...

Medikal firmaları iflasın eşiğinde!

Diyarbakır’da kamu hastaneleri tıbbi malzeme aldıkları medikal firmalarının ödemelerini yapmıyor. Medikal sektörü iflasın eşiğine geldi.

Dünyayı etkisi altına alan Coronavirus (Covid-19) salgını hayatının birçok yönünü olumsuz etkilemeyi sürdürüyor. Pandemi, insan ve toplum sağlığını olumsuz yönde etkilerken, salgınla mücadele kapsamında uygulanan kısıtlılık kararları, sokağa çıkma yasakları ve işletmelerin kapalı tutulması iş sektörünü olumsuz etkiledi. Pandemi döneminden olumsuz etkilenen alanlardan biri de medikal sektörü. Çok sayıda medikal firması iflasın eşiğine geldi.

KAYA: KAMU HASTANELERİ MEDİKAL FİRMALARININ ALACAKLARINI ÖDEMİYORLAR

Medikal sektörünün yaşadığı sorunlara ilişkin açıklama yapan Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Mehmet Kaya, kamu hastanelerinin medikal firmalarının alacaklarını ödemediğini söyledi. Kamu hastanelerinin tıbbi malzeme ve hizmet alımı yaparken üstlenici medikal firmaları ile yaptıkları sözleşmelerde yer alan ödeme süresi hükümlerine uymadıklarını belirten Kaya, “Ülkemizde ve dünyada etkili olan Covid-19 salgını döneminde bile tüm kamu hastanelerine malzeme ve hizmet desteğini devam ettiren sektör artık durma noktasına gelmiş durumdadır. Son üç yıl kendi olanaklarıyla malzeme tedarik eden medikal firmaları, bankaların kredi limitlerini askıya almaları ve kredi limitlerini düşürmeleri nedeniyle ürün temin ve tedarikinde zorlanmaktadırlar. Medikal firmalarının kamudan alacaklarının vadesi 540 günü (18 ay) aştı. Geriye dönük ödemeler yapılamadığından daha önce hastaneler alacaklı firmalara alacaklarının yüzde 25’inden feragat etmeleri halinde ödemelerini alabilecekleri belirtilmiştir. Kamu hastanelerinin bu tutumlarına karşılık birçok firma çaresiz kalıp feragatı kabul etmelerine rağmen alacaklarını alamamışlardır” diye konuştu.

‘SEKTÖR İFLASIN EŞİĞİNE GELDİ, HALK SAĞLIĞI DA RİSKE ATILMAKTADIR’

Kamu hastaneleri ödeme vadelerini düzeltileceklerini beyan etmelerine rağmen halen hiçbir adım atmadığını ifade eden Kaya, şunları söyledi: “Sektör bu belirsizlikle iflasın eşiğine gelmiştir. Hastaneler artık tıbbi malzeme ve hizmet alamaz duruma geldiklerinden hastalar mağdur edilmekte, çok ciddi halk sağlığı sorununu ortaya çıkmaktadır. İdarelerin sözleşme hükümlerinde yer alan ödeme vadelere uymadıklarından dolayı malzeme teminindeki sıkıntılar çığ gibi büyümektedir. Tıbbi malzemelerin tümü dövize endeksli olduklarından üstlenici firmaların zararı da her geçen gün artmaya devam etmektedir.”

SEKTÖRÜN TALEPLERİ

Sağlık Bakanlığı ödemelerle ilgili vadeyi en son 6 aya çekeceğini belirtmiş olmasına rağmen henüz somut bir adım atılmamış, gerekçe olarak da ödemelerin Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılmadığı gösterilmiştir. Tıbbi cihaz üretici ve tedarikçi firmaların bu mağduriyetlerinin giderilmesi için medikal firmalarının 2020 yılından kalan bütün alacaklarının acilen ödenmesi, bundan sonra yapılacak mal ve hizmet alım sözleşmelerine riayet edilerek ödeme vadelerinin makul süreye çekilmesini talep etmekteyiz.”

 

artıgerçek.com

 

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler