Sosyal Medya

Ekonomi

Yatırım Finansman’dan Haftalık Banka Verileri

20 Ağustos haftası BDDK bültenine göre, sektördeki toplam krediler TL cinsinden haftalık %0,2 daraldı. TL krediler haftalık bazda %0,3 artarken, döviz cinsi krediler %0,7 daraldı...

Yatırım Finansman’dan Haftalık Banka Verileri

Çeyrek başından bu yana %3 bireysel kredi büyümesi

20 Ağustos haftası BDDK bültenine göre, sektördeki toplam krediler TL cinsinden haftalık %0,2 daraldı. TL krediler haftalık bazda %0,3 artarken, döviz cinsi krediler %0,7 daraldı. Yılbaşından bu yana, TL krediler %6,7 artarken, döviz cinsi krediler %1,5 daraldı. İhtiyaç kredileri (%3,1, 2Ç: %3,2) ve bireysel kredi kartlarındaki (%6,7, 2Ç: %8,2) yüksek büyümeyle bireysel kredilerde büyüme çeyrek başından bu yana %3’e (2Ç: %3,2, 1Ç: %2,4) ulaştı.

TL mevduatlarda haftalık daralma

Toplam mevduatlar haftalık bazda TL cinsinden %1,4 daraldı. TL mevduatlar haftalık bazda %1,9 (-34,7mlrTL, kamu: -%3,2, özel: -%0,8), döviz mevduatlar ise haftalık bazda %0,6 daraldı. Döviz mevduatlar, 22 Ocak haftasında 259mlr dolarla zirveye ulaştı ve güncel rakamlarla 255mlr dolar seviyesinde seyrediyor. Döviz mevduatların toplam mevduatlara oranı, 13 Ağustos haftasına kıyasla, %55’te sabit kaldı. Toplam kredi/mevduat ve TL kredi/mevduat oranları sırasıyla %99 ve %143 seviyelerinde bulunuyor. Döviz kredi/mevduat oranı ise %64 seviyesindedir.

Donuk kredi oranı %3,7 seviyesinde

Sektörün donuk kredi oranı %3,7’de sabit kalırken, karşılık oranı %77,4’ten %77,3’e geriledi. Daha önceki yorumlarımızda da olduğu gibi, BDDK’nın donuk alacak sınıflandırmasında sağladığı kolaylıklar da düşünüldüğünde, makro olumsuzlukların varlık kalitesi üzerindeki etkisinin gecikmeli etkisine rağmen donuk alacak oranında 2021’in ikinci yarısında da büyük bir değişiklik beklemiyoruz Yakın zamanda, BDDK donuk alacağa atılma süresinde sağlanan kolaylığı Eylül sonuna kadar uzattı. Özel bankaların muhafazakar karşılık politikaları ve serbest karşılık rezervleri göz önüne alındığında, sorunlu kredileri takibe atma süresinde açıklanan uzatmanın kamu bankalarının karşılık giderlerinin görece düşük seviyede kalmasına sebep olabileceğini düşünüyoruz. Böylelikle, karlılıkta beklenen iyileşmenin 2022’ye ertelendiğini düşünüyoruz.

TCMB rezervleri 20 Ağustos haftasında 1,5 milyar dolar artışla 108,6 milyar dolara yükseldi

Brüt döviz rezervleri haftalık bazda 813 milyon dolar artarak 68,2 milyar dolara yükselirken (13 Mart 2020’den bu yana en yüksek seviye); brüt altın rezervleri ise haftalık bazda 644 milyon dolar artarak 40,4 milyar dolara yükseldi. Böylelikle, brüt rezervler haftalık bazda 1,5 milyar dolar artışla 108,6 milyar dolar oldu.

IMF tanımlı net rezervler haftalık bazda 1,7 milyar dolar artışla 25,8 milyar dolara yükseldi (21 Ağustos 2020’den bu yana en yüksek seviye).

20 Ağustos itibariyle, toplam swap açık pozisyon ise 66,4 milyar dolar (61,2 milyar dolar döviz + 5,2 milyar dolar altın) seviyesindeydi (13 Ağustos: 65,5 milyar dolar – 60,2 milyar dolar döviz + 5,3 milyar dolar altın).

20 Ağustos itibariyle, toplam swap pozisyonu hariç IMF tanımlı net rezervler -40,6 milyar dolar seviyesinde (13 Ağustos: -41,3 milyar dolar).

Hatırlanacak olursa, 12 Ağustos’ta yaptığı açıklamayla Güney Kore Merkez Bankası ile swap anlaşması yapıldığını duyurmuştu. Anlaşma kapsamında iki merkez bankası arasında azami 17,5 milyar Türk lirası veya 2,3 trilyon Kore wonu (yaklaşık 2 milyar dolar karşılığı) değerinde yerel para birimi takasına imkân sağlanacağı belirtildi. Dolayısıyla, döviz rezervlerinde haftalık bazda gözlenen güçlü artış da bu durumun belirleyici olduğu söylenebilir.

 

Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

Yatırım Finansman Menkul Değerler

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler