Sosyal Medya

Borsa

Yapı Kredi Yatırım’dan Aksa Enerji için araştırma raporu

Aksa’nın Özbekistan’da toplam 450 milyon dolar yatırım bedelli üç elektrik santralinin tamamının 1Ç22’de devreye girmesi hedefleniyor. Tüm yatırımın tamamlanmasıyla santrallerin yıllık 90 milyon dolar ek VAFÖK yaratmasını öngörüyoruz...

Yapı Kredi Yatırım’dan Aksa Enerji için araştırma raporu

Global Enerji Oyuncusu

Aksa Enerji’yi 12.4 TL hedef fiyat ve AL tavsiyesiyle inceleme kapsamımıza dâhil ediyoruz. 12 aylık hedef fiyatımız %48 getiri potansiyeline işaret ediyor.

Aksa Enerji üç kıta beş ülkedeki (Türkiye, Kuzey Kıbrıs, Gana, Mali ve Madagaskar) enerji santralleriyle global bir enerji şirketidir. Şirket’in toplam kurulu gücü 1,966 MW’dir.

Aksa Enerji’yi beğenmemizin ana nedenleri:

Güçlü organik büyüme görünümü:

2020-2023 yılları arasında Aksa Enerji’nin TL bazında %38 VAFÖK ve %62 net kar YBBO yakalamasını öngörüyoruz. Şirket’in faaliyet gösterdiği bölgeler, büyüme fırsatları sunan doymamış pazarlardır.

İnorganik büyüme fırsatları:

Aksa’nın Özbekistan’da toplam 450 milyon dolar yatırım bedelli üç elektrik santralinin tamamının 1Ç22’de devreye girmesi hedefleniyor. Tüm yatırımın tamamlanmasıyla santrallerin yıllık 90 milyon dolar ek VAFÖK yaratmasını öngörüyoruz. Bu arada, Şirket Afrika ve BDT’de yeni yatırım fırsatlarını yakından takip ediyor. Şirket’in bu stratejisine paralel geçtiğimiz günlerde Angola
Cumhuriyeti Enerji ve Su Bakanlığı ile elektrik üretim ve iletim projelerinin geliştirilmesine yönelik bağlayıcı olmayan bir niyet mektubu imzalamıştır.

Zayıf TL’den faydalanıyor:

Kuzey Kıbrıs ve Afrika operasyonları nedeniyle Şirket’in VAFÖK’ünün %73’ünü yabancı para oluşturmaktadır. Bundan dolayı operasyonel açıdan zayıf TL’den faydalanmaktadır.

Güçlü finansal pozisyon:

Şirket, son 3Ç21 finansallarına göre 1.5x Net Borç/VAFÖK rasyosu ile emsallerinin ortalama 4.5x rasyosuna kıyasla finansal olarak daha iyi konumdadır.

Cazip değerleme:

2023 tahminlerimize göre hisse 3.4x FD/VAFÖK ve 5.2x F/K ile işlem görüyor, bu da cari çarpanlara kıyasla sırasıyla %46 ve %53 oranında iskontoya işaret ediyor.

Riskler:

Beklenmeyen gecikmeler, yurtdışı yatırımlarında tahsilat riski, beklenenin üstünde yatırım harcamaları, Türkiye’de elektrik fiyatlarında olası keskin düşüş ve TL’nin dolar karşında değer kazanması ana riskler arasında sayabiliriz.

 

Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

Yapı Kredi Yatırım

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler