Sosyal Medya

Ekonomi

Türkiye, gençlerin istihdamı ve eğitiminde son sırada!

Ekonomik olarak zor günler geçiren hükümetler, virüse karşı geliştirilen aşıların ardından biraz da olsa nefes aldı. Türkiye’de en önemli sorunlardan biri olan işsizlik, 20-34 yaş arasındaki genç nüfusta dikkat çekiyor...

Türkiye, gençlerin istihdamı ve eğitiminde son sırada!

Ekonomik olarak zor günler geçiren hükümetler, virüse karşı geliştirilen aşıların ardından biraz da olsa nefes aldı. Türkiye’de en önemli sorunlardan biri olan işsizlik, 20-34 yaş arasındaki genç nüfusta dikkat çekiyor. Avrupa Birliği İstatistik Ofisi (Eurostat), Avrupa’da eğitimde ve istihdamda yer almayan gençlerin oranlarını açıkladı. Peki, Avrupa’da 20-34 yaş arası nüfusta eğitim ve istihdamda yer almayan gençlerin oranı en çok hangi ülkede? Türkiye’de durum ne?

Eurostat’ın yayımladığı rakamlara göre, Avrupa Birliği’nde (AB) her 6 gençten biri istihdam, eğitim veya öğretimde yer almıyor. 2020 yılına ait verilerin yer aldığı listenin ilk 10 sırasında 6 AB ülkesinin bulunması da dikkat çekti. Türkiye ise listenin zirvesinde yer alıyor.

TÜRKİYE’DE HER 10 GENÇTEN 4’Ü İSTİHDAM VE EĞİTİMDE YER ALMIYOR

Eurostat’ın 20-34 yaş arası genç nüfusu baz alarak hazırladığı raporda, Türkiye açık ara zirvede yer alıyor. Türkiye’de her 10 gençten 4’ü istihdam ve eğitimde yer almıyor. 20-34 yaş arası genç nüfusun yüzde 38.1’inin istihdam ve eğitimde yer almadığı Türkiye, işsizlik oranlarında da Avrupa’da zirvede yer alıyor. Bu alanda Türkiye’nin hemen ardından Balkan ülkesi Karadağ geliyor. Küçük Avrupa ülkesinde 20-34 yaş arası genç nüfusun yüzde 34’ü eğitim ve istihdamda yer almıyor. Listenin ilk 10 sırasında 6 tane AB üyesi ülkenin olması ise dikkat çekti.

2020 yılında eğitim ve istihdamda yer almayan genç nüfusun oranının en fazla olduğu AB ülkesi İtalya oldu. Koronavirüs’ün kıtadaki merkezlerinden biri olan İtalya’da genç nüfusun yüzde 29.4’ü eğitim ve istihdamda yer almıyor. Bu alanda İtalya’nın hemen ardından yüzde 25.9 ile ekonomik krizlerle boğuşan Yunanistan geliyor. Listenin ilk 10 sırasında yer alan diğer AB ülkeleri ise şu şekilde: İspanya (yüzde 22.3), Bulgaristan (yüzde 21.8), Slovakya (yüzde 20.8) ve Romanya (yüzde 20.2)

Eurostat’ın verilerine göre genç nüfusun eğitim ve istihdamda en fazla yer aldığı ülke İsviçre oldu. 20-34 yaş aralığındaki gençlerin sadece yüzde 7.4’ünün eğitim ve istihdamda yer almadığı İsviçre’yi yüzde 8.2 ile Hollanda takip ediyor. Ekonomik refahın yüksek olduğu İskandinav ülkelerinde İsveç’te ise genç nüfusun sadece yüzde 8.8’I eğitim ve istihdamda yer almıyor. AB’nin en güçlü ülkeleri arasında yer alan Almanya’da bu oran yüzde 11.1 iken, Fransa’da yüzde 18.3.

 

KAYNAK: KRONOS HABER – ZAFER ÇAĞRI

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler