Sosyal Medya

Ekonomi

Türk teknoloji şirketlerine 1.6 Milyar Dolar ile rekor yatırım!

Türk teknoloji şirketleri 1.6 Milyar Dolar ile rekor yatırım aldı. Global Startup topluluğu StartupCentrum, Türkiye girişimcilik ekosisteminin 2021 yılı performansını 2021-1. Yarıyıl Türkiye Startup Ekosistemi Yatırım Raporu ile ölçtü...

Türk teknoloji şirketlerine 1.6 Milyar Dolar ile rekor yatırım!

StartupCentrum, Türkiye girişimcilik ekosisteminin 2021-1. Yarıyıl Türkiye Startup Ekosistemi Yatırım Raporu’nu yayınladı. Türk teknoloji şirketlerine 1.6 Milyar Dolar ile rekor yatırım yapıldı. Son dönemde startup ekosistemine artan ilginin yatırımlara nasıl yansıdığı, hangi girişimlerin ön plana çıktığı, hangi yatırımcıların daha çok dikkat çektiği, kurucu ortakların dağılımı gibi çeşitli bilgilere yer verilen raporda her teknoloji şirketinin ‘startup’ sayılmadığı da görülebiliyor.

Raporda sadece startupların yer aldığı, yani Unicorn’ların (değeri 1 Milyar Dolar’ı geçen startuplar) ve olgun aşamaya ulaşmış startupların (Trendyol) verilerinin rapora dahil edilmediğinden bahsedilmiş. Bu bilgiler ışığında raporda paylaşılan verilere göre 124 yatırım turunda 121 startup 704 milyon dolar yatırım aldı! Startup başına düşen yatırım miktarı ise 10.7 milyon dolar olarak belirlendi.

Yine StartupCentrum’un 2020 yılı raporunda yer alan bilgilere göre Türkiye’de 2020 yılında 138 yatırım turu varken 2021 yılının ilk 6 ayında neredeyse aynı yatırım tur sayısına ulaşılmış! Bu durum da ekosistemin hızla büyümeyi sürdürdüğünü gösteriyor.

Raporda startupların Unicorn olduktan sonra aldıkları yatırımlar (Getir’in son yatırımı) ve olgun aşamadaki startupların aldığı yatırımlar (Trendyol) dahil edildiğinde ise ekosistemdeki toplam yatırım miktarının 1.6 milyar doları geçtiği bilgisi de paylaşılmış.

Yatırım alan Türkiye merkezli girişimlerin bulunduğu şehirler incelendiğinde İstanbul lider durumda. İstanbul’dan sonra Ankara, İzmir, Kocaeli, Kayseri ve Sakarya sırasıyla takip etmekte.

Raporda en çok yatırımı alan 15 sektör hem yatırım adedi hem de yatırım miktarı olarak verilmiş. Buna göre adet olarak en çok yatırım alan sektör oyun sektörü, miktar olarak en çok yatırım alan sektör ise Teslimat sektörü oldu. Yatırımların aşamaları, aşamalardaki toplam ve ortalama yatırm miktarları, startupların kaçıncı yatırım turunu kapattığı, yatırımların miktar aralıkları gibi çeşitli bilgiler paylaşılan raporda 2021 yılında startuplara 315 yatırımcının yatırım yaptığı bilgisi paylaşılmış. Bu yatırımcıların ise %14’ü yabancı yatırımcılardan oluşmaktadır. Yatırımcıların kaçının bireysel, girişim sermayesi(VC), Melek yatırım ağı, şirket vs. olduğu bilgilerine de raporda yer verilmiş.

Girişimlerin de müşteri odağı, ürün tipi, gelir modeli gibi başlıklarda incelendiği raporda, satın alınan girişimler ve yurt dışındaki Türk’lerin kurduğu startuplara da yer verilmiş.

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler