Sosyal Medya

Borsa

OYAK Yatırım’dan 3. çeyrek kar beklentileri

Araştırma kapsamımızdaki şirketler arasında TAV ve Arçelik sonuçlarını 21 Ekim’de açıklayacak. Kar sezonu 26 Ekim’de Akbank ve 27 Ekim’de Garanti Bankası ile devam edecek. Finans dışı şirketlerin ve sigortaların konsolide olmayan finansal sonuçlarını göndermeleri için son tarih 1 Kasım, konsolide finansal sonuçları için ise 9 Kasım’dır...

OYAK Yatırım’dan 3. çeyrek kar beklentileri

3Ç21 kar sezonu yarın TAV ve Arçelik ile devam edecek

Araştırma kapsamımızdaki şirketler arasında TAV ve Arçelik sonuçlarını 21 Ekim’de açıklayacak. Kar sezonu 26 Ekim’de Akbank ve 27 Ekim’de Garanti Bankası ile devam edecek. Finans dışı şirketlerin ve sigortaların konsolide olmayan finansal sonuçlarını göndermeleri için son tarih 1 Kasım, konsolide finansal sonuçları için ise 9 Kasım’dır. Bankalar da konsolide olmayan sonuçlarını
yine 9 Kasım’a kadar açıklayacaklar. Araştırma kapsamımızdaki şirketlerin toplam net karında üçüncü çeyrekte özellikle finans dışı şirketlerin karlarının %92 büyümesi sayesinde geçen seneye göre %70 artış bekliyoruz.

3Ç21’de bankalarda gelir kalitesinin yükseleceğini düşünüyoruz

3Ç’de takip ettiğimiz bankaların karlarının geçen çeyreğe göre %22, yıldan yıla ise %39 artmasını bekliyoruz. 3. çeyreğin gelir kalitesi açısından daha iyi olacağını öngörüyoruz. Çekirdek gelirler (net faiz+komisyon), potansiyel olarak daha yüksek menkul kıymet getirileri, genişleyen kredi/mevduat makası ve güçlü komisyon artışı (yıllık %34) ile geçen çeyreğe göre %28 büyüyebilir.
Çoğu bankanın Ekim ayı TÜFE tahminlerini 4 puana kadar yukarı revize etmesi beklendiğinden, TÜFE’ye endeksli menkul kıymet gelirleri çekirdek gelirlerin ana destekçisi olacaktır. Kredi- evduat makasının, 1Y’deki düşük seviyelerinden yükseleceğini öngörüyoruz. Takip ettiğimiz bankalarda TL kredi-mevduat makasında geçen çeyreğe göre 95 baz puan ortalama yükseliş bekliyoruz. 3Ç boyunca fonlama maliyetlerinin yüksek kaldığını, swap kullanımı ve swap maliyetlerinin arttığını gözlemliyoruz. Kapsama alanımızdaki büyük ölçekli bankalar için geçen çeyreğe göre 65 baz puan marj genişlemesi öngörüyoruz. Yasal düzenlemelerin etkisinin azalması, kredi büyümesi ve Kovid dönemi muafiyetlerinin kaldırılması sayesinde komisyon geliri geçen yılın en düşük seviyelerinden önemli ölçüde toparlanacaktır. Ticari zararlar ise hedge edilen pozisyonlardaki kazançların neredeyse yarıya inmesinden ve yükselen swap maliyetlerinden dolayı artabilir. Faaliyet giderlerinin ise enflasyona paralel olarak artmasını bekliyoruz. Yeni takipteki kredi girişlerinin olması, kredi büyümesi ve kur etkisiyle net kredi risk maliyetinde sınırlı artış bekliyoruz. Karlılıkta özel bankaların 3Ç’de kamu bankalarından çok daha iyi performans göstermesini bekliyoruz. Geçen çeyreğe göre en yüksek kar büyümesini Akbank’dan beklerken ikinci sırada Yapı Kredi’nin geleceğini düşünüyoruz.

Banka dışı şirketlerin operasyonel karlılığındaki iyileşmeler ve azalan kur farkı giderleri net karlarını destekleyecektir

Banka dışı şirketlerin konsolide net karının, Türk Hava Yolları, Tüpraş, Koç Holding, Türk Telekom ve Kardemir’in geçen sene pandeminin neden olduğu zayıf baz nedeniyle gözlemlenen iyileşmeye bağlı olarak, yıllık bazda %92 artmasını bekliyoruz. Açık döviz pozisyonu taşıyan finans dışı şirketlerin daha sınırlı kur farkı zararları ile birlikte FAVÖK’lerinin %19 artması sayesinde net karlarda %23 büyüme bekliyoruz. Yıllık net kar artışında (net karı negatiften pozitife dönen şirketler hariç) en güçlü performansı Kordsa, Pegasus, Petkim, Tat Gıda ve Türk Telekom’un göstereceğini öngörüyoruz. Bunların aksine, Ülker, Doğuş Otomotiv, Akçansa, Arçelik ve Enerjisa’nın yıllık bazda daha zayıf net kar açıklayacağını öngörüyoruz.

Finans dışı şirketlerin 3Ç21 FAVÖK’ünde yıllık %55 artış bekliyoruz

Yıllık bazda en güçlü FAVÖK büyümesi öngördüğümüz şirketler Tekfen, TAV, Pegasus, Türk Hava Yolları ve Kardemir’dir. Öte yandan, Doğuş Otomotiv, Koza Altın, Akçansa, Brisa ve Otokar’ın yıllık bazda daha zayıf üçüncü çeyrek FAVÖK rakamları açıklamasını tahmin ediyoruz.

 

Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

OYAK Yatırım

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler