Sosyal Medya

Ekonomi

İş Yatırım’dan Otomotiv Sektörü değerlendirmesi

Yurtiçi hafif araç satışları Eylül ayında beklentilere parallel ve geçtiğimiz Ağustos ayına benzer, yıllık bazda %37 düşüşle 57 bin adet olarak gerçekleşirken, Ocak-Eylül dönemi kümülatif satış verisini yıllık bazda %13 artışla 558 bin adete taşıdı...

İş Yatırım’dan Otomotiv Sektörü değerlendirmesi

Yurtiçi hafif araç pazarı Eylül’de araç tedariğindeki sıkıntılar nedeniyle %37 daraldı

Yurtiçi hafif araç satışları Eylül ayında beklentilere parallel ve geçtiğimiz Ağustos ayına benzer, yıllık bazda %37 düşüşle 57 bin adet olarak gerçekleşirken, Ocak-Eylül dönemi kümülatif satış verisini yıllık bazda %13 artışla 558 bin adete taşıdı. Eylül ayı hafif araç satışları 10 yıllık Eylül ayı ortalama satışlarına göre %8.3 düşüş gösterdi. Eylül’da binek araç satışları yıllık bazda %39, hafif ticari araç satışları yıllık bazda %29 düşüş gösterdi.

Diğer taraftan, Ocak-Eylül döneminde ise hafif ticari araç satışlarındaki yıllık %17.5’lik büyüme binek araç satışlarındaki %11.9 büyümenin üzerinde gerçekleşti. Ağustos’da ÖTV matrah güncelemesi sonrası bazı binek araç modellerinde fiyatlarda düşüş olsa da, çip tedariğinde devam eden sorun nedeniyle araç bulunabilirliğinde yaşanan sıkıntıların ve güçlü baz yılı etkisinin Eylül ayında pazardaki gerilemenin temel nedenini oluşturduğunu düşünüyoruz.

Eylül ayında, takip listemizdeki Tofaş, Ford ve Doğuş Otomotiv’in pazar paylarında yıllık bazda gerileme bulunmakta. Diğer taraftan, Ocak-Eylül döneminde yıllık bazda pazar payını arttıran (1.4 puan artış) Doğuş Otomotiv öne çıkarken, Tofas (1.8 puan düşüş) ve Ford’un (2.4 puan düşüş) pazar paylarında düşüş gerçekleşti. Aylık bazda ise Eylül’de, Tofaş toplam pazar payını 0.2 puan ile %18.4’e ve Ford toplam pazar payını 1.1 puan artışla %8.2’e yükseltirken, Doğuş Otomotiv (1.9 puan düşüş) pazar payı kaybetti. Araç bulunabilirliği, araç tedariği ve üretimde tedarik kaynaklı olası sıkıntılar yılın geri kalanında yurtiçi otomotiv pazarı için belirleyici olacak. Otomotiv hisseleri için olumsuz.

 

Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

İş Yatırım

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler