Sosyal Medya

Politika

Saros Araştırma: Halk hükümet ve ekonomiden yorgun, erken seçim istiyor

Gerçek Gündem: Saros Araştırma’nın Mart ayı Türkiye Gündemi ve Siyaset anketinde dikkat çeken sonuçlar ortaya çıktı.   Saros Araştırma, mart…

Saros Araştırma:  Halk hükümet ve ekonomiden yorgun, erken seçim istiyor

Gerçek Gündem: Saros Araştırma’nın Mart ayı Türkiye Gündemi ve Siyaset anketinde dikkat çeken sonuçlar ortaya çıktı.

 

Saros Araştırma, mart ayı Türkiye Gündemi ve Siyaset anketini yayımladı. Yüzyüze ve CATI (Bilgisyar destekli telefon anketi) uygulaması şeklinde yapılan ankette 3042 kişiyle görüşüldü.

 

Vatandaşlar, “Sizce bugün Türkiye’nin en önemli sorunu nedir?” sorusuna, yüzde 30.6 ekonomi, yüzde 29.8 koronavirüs, yüzde 14.5 işsizlik, yüzde 6.4 hükümet, yüzde 6.2 yargı/adalet sistemi, yüzde 5 muhalefet, yüzde 4 eğitim, yüzde 1.6 sağlık, yüzde 0.8 terör, yüzde 0.2 Suriyeliler yanıtını verdi.

 

“Belirttiğiniz bu sorunları sizce hangi siyasi parti çözebilir?” sorusuna vatandaşların yanıtı yüzde 32.2 AKP, yüzde 19.0 CHP, yüzde 12.1 HDP, yüzde 10.5 MHP, yüzde 8.9 İYİ Parti oldu.

“Hükümetin performansını genel olarak nasıl buluyorsunuz?” sorusuna ise vatandaşların yüzde 61.8’i “başarısız” yanıtını verirken, yüzde 38.2 “başarılı” dedi.

 

“Genel olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı başarılı buluyor musunuz?” sorusuna verilen yanıtlar ise yüzde 42.3 oranında “evet”, yüzde 57.7 oranında ise “hayır” oldu.

 

“Sizce Türkiye Cumhurbaşkanlığı Hükûmet sistemine mi devam etmeli, yoksa parlamenter sisteme mi dönmeli?” sorusuna verilen yanıtlar ise şöyle:

 

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine devam etmeli: Yüzde 40.7

Parlamenter sisteme dönmeli: Yüzde 59.3

 

“Sizce 2023’ten önce Türkiye’de bir erken seçim yapılmalı mı?” sorusuna yüzde 65.7 oranında “evet” yanıtını verdi. Yüzde 34.3’ün yanıtı ise “hayır” oldu.

 

 

AB ile koltuk krizi büyüyor: İtalya Başbakanı Draghi, Erdoğan’a ‘diktatör’ dedi; Von der Leyen’i aşağılamakla suçladı

 

Atilla Yeşilada Sedef Kabaş’a anlattı: ABD ile İlişkiler Ekonomiyi Nasıl Etkileyecek

Metropoll: AKP seçmeni bile Ağbal’ın dört ayda görevden alınışından rahatsız

 

 

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler