Sosyal Medya

Döviz

Kılıçdaroğlu ve Davutoğlu’ndan Bahçeli’ye erken seçim çağrısı

Döviz kurundaki sert yükselişin ardından Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu ziyaret etti. İki lider görüşmenin ardından…

Kılıçdaroğlu ve Davutoğlu’ndan Bahçeli’ye erken seçim çağrısı

Döviz kurundaki sert yükselişin ardından Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu ziyaret etti.

İki lider görüşmenin ardından basın açıklaması düzenledi. Davutoğlu, “Erken seçim değil, hemen seçim diyorum” dedi. Kılıçdaroğlu da Bahçeli’ye çağrıda bulunarak, “İçinde bir damla millet sevgisi varsa seçimin yolunu aç” ifadelerini kullandı.

CHP Genel Merkezi’ndeki görüşmenin ardından iki lider, ortak basın toplantısı düzenliyor.

Davutoğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Yaşadıklarımız herhangi bir ekonomik kriz olarak yansıtılamaz. Herkes dışarıdan bir saldırıdan bahsediyor. Bu tablo, iktidarın yanlış politikaların ürünüdür. Dışarıdan müdahale olsaydı, Erdoğan bilir, 1 Mart tezkeresi reddedildiğini ülkede kriz beklentisi oluştu ama dolar 1.62 çıktı, geri döndü.

Hükümete 6 maddelik bir çağrıda bulunmak istiyorum. Artık bu yanlış yolda devam etmeyin:

1. Türk lirasının değeri onurumuzdur. Bugün yaşanan gelişmelerle elinde fırsatçı şekilde dolar biriktiren bir kitle ile Türk lirasını cebinde taşıyan milyonlar arasında geniş bir uçurum vardır. Bir tarafta dolarla yaşayanlar, bir yandan da Türk lirası ile yaşayanlar arasında gelir adeletsizliği var.

2.Dolar karşısında her gün Türk lirasının değerini düşüreceksiniz sonrada dış mihraklara kafa tutuyoruz diye bunlar yaşanıyor diyeceksiniz.

3. Bütçe artık geçerliliğini yitirmiştir. Türkiye ödemeler düzeni sarmalına giriyor. Bunun sorumlusu bu yönetim biçimidir. Her açıklama füze gibi Türk ekonomisini vuruyor.”

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından satırbaşları ise şöyle:

“Piyasalarda yangın var. Piyasalar durmuş vaziyette. Kimse önünü göremiyor.

11 Ağustos 2018’de bir ekonomik kriz çıkacağını açıklamıştım. Bir şey yapılmadı. Arkasından 18 Mayıs 2020’de ekonomik buhrandan nasıl çıkarız diye 16 maddelik bir açıklama yaptım.

Ve geldik bu tablodan sonra kara kış fonu kurun, önlem alın diye çağrıda bulundum. Açık ve net piyalarda yangın var. Piyasalar durmuş vaziyette, en küçüğünden en büyüğüne herkesin kafasında kocaman bir soru işareti var. Kimse önünü göremiyor. Bugün partide oturup toplantı yaptılar, neden daha önce toplanmadınız?

Türkiye Cumhuriyeti bir kişiye devredilebilir mi? Böyle bir devlet geleneği Mete Han’dan beri hiç olmamıştır. Fiyat istikrarından sorumlu kurum fiyat istikrarını sağlayamıyor. Yetkisi elinde alındı, kim aldı? Erdoğan aldı bir kararname ile…

Millete niye güvenmiyorsunuz? Neden kaçıyorsun? Türkiye en temel, en derin krizlerinden birini yaşıyor. Suçu dış güçlere atıyorlar. Türkiye bu kadar zayıf mı? Bunlar ne yerlidir, ne millidir! Halktan tamamen kopmuş olan Bahçeli’ye seslenmek isterim; İçinde bir damla millet sevgisi varsa seçimin yolunu aç.

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler