Sosyal Medya

Gündem

Biden Türkiye’yi suçladı

Suriye’nin kuzeydoğusundaki tansiyon sık sık yükselirken ABD Başkanı Biden’dan Türkiye’ye yönelik ağır suçlamalar geldi. Biden, Türkiye’nin kuzey doğusundaki askeri eylemlerinin…

Biden Türkiye’yi suçladı

Suriye’nin kuzeydoğusundaki tansiyon sık sık yükselirken ABD Başkanı Biden’dan Türkiye’ye yönelik ağır suçlamalar geldi. Biden, Türkiye’nin kuzey doğusundaki askeri eylemlerinin ABD’nin güvenliği ve IŞİD ile mücadeleye tehdit oluşturduğunu ileri sürdü.

Suriye ile ilgili “acil durum”u uzatan ABD Başkanı Joe Biden, “Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusuna askeri taarruz düzenleme yönündeki eylemleri IŞİD’i yenilgiye uğratma çabasına zarar veriyor” iddiasında bulundu.

Amerika’nın Sesi’nde yer alan habere göre, Biden, acil durumun bir yıllığına daha uzatılmasını öngören kararı hakkında ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’ye mektup gönderdi ve gerekçelerini anlattı.

Biden mektubunda, “Suriye’deki ve Suriye’yle ilişkili durumlar, özellikle de Türkiye Hükümeti’nin Suriye’nin kuzeydoğusuna askeri taarruz düzenleme yönündeki eylemleri, IŞİD’i yenilgiye uğratma çabasına zarar veriyor, sivilleri tehlikeye atıyor; bölgede barış, güvenlik ve istikrarı zedeleme tehdidi barındırıyor ve ABD’nin ulusal güvenliği ve dış politikasına karşı alışılmadık ve olağanüstü bir tehdit oluşturmayı sürdürüyor” ifadelerini kullandı.

Biden, “Dolayısıyla, Suriye’deki ve Suriye’yle ilişkili durum hakkında 13894 sayılı kararnamede ilan edilen ulusal acil durumun devamının gerekli olduğuna kanaat getirdim” dedi.

Beyaz Saray açıklamasında da, acil durumun sürecinin bir yıl daha uzatıldığı ve kararın Resmi Gazete’de yayınlanacağı bilgisine yer verildi.

 

karar.com

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler