Sosyal Medya

Piyasa

Yatırımcılardan çelik üreticilerine karbon emisyonu çağrısı

55 trilyon dolarlık varlığı yöneten yatırımcılar, bugün yaptıkları açıklamada çelik üreticilerinin iklim değişikliğine ilişkin Paris Anlaşması’nı yerine getirmek için daha…

Yatırımcılardan çelik üreticilerine karbon emisyonu çağrısı

55 trilyon dolarlık varlığı yöneten yatırımcılar, bugün yaptıkları açıklamada çelik üreticilerinin iklim değişikliğine ilişkin Paris Anlaşması’nı yerine getirmek için daha az karbon üretme konusunda acilen harekete geçmeleri gerektiğini belirtti.

İklim Değişikliği Kurumsal Yatırımcılar Grubu (IIGCC), Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) tarafından Mayıs ayında ortaya konulan net sıfır senaryosunu karşılamak için çelik üretiminden kaynaklanan emisyonların küresel toplamın %9’unu oluşturduğunu ve 2030 yılına kadar %29 ve 2050 yılına kadar %91 oranında düşmesi gerektiğini vurguladı.

IIGCC, İklim Eylemi 100+ girişiminin bir parçası olarak yaptığı açıklamada, yüzyılın ortasına kadar net sıfır sera gazı emisyonuna ulaşmanın teknik olarak mümkün olduğunu, ancak çelik endüstrisinin harekete geçmek için çok yavaş davrandığını kaydetti. Kuruluş, çelik şirketlerinin IEA raporu doğrultusunda kısa, orta ve uzun vadeli hedeflerini belirlemeleri gerektiğini ifade etti.

IIGCC, çelik firmalarının IEA raporuna uygun olarak kısa, orta ve uzun vadeli hedefler belirlemesi ve sermaye harcama planlarını yeni, azalmayan üretim kapasitesine yatırım yapmamak da dahil olmak üzere net sıfıra ayarlaması gerektiğini de sözlerine ekledi.

 

 

 

Kaynak: tr.investing.com

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler