Sosyal Medya

Ekonomi

Yatırım Finansman’dan ‘Haftalık Bankacılık Sektör’ Verileri…

Kredilerde haftalık sabit seyir 19 Mart haftası BDDK bültenine göre, sektördeki toplam krediler TL cinsinden haftalık %1 daraldı. TL krediler…

Yatırım Finansman’dan ‘Haftalık Bankacılık Sektör’ Verileri…

Kredilerde haftalık sabit seyir

19 Mart haftası BDDK bültenine göre, sektördeki toplam krediler TL cinsinden haftalık %1 daraldı. TL krediler haftalık bazda %0,4 artarken döviz cinsi krediler %0,1 daraldı. Yılbaşından bu yana, TL krediler %1,7 büyüdü. Sene başından beri, tüketici kredileri %1,6 artarken, döviz cinsi krediler sabit seyretti.

TL mevduatlarda haftalık %1,1 daralma

Toplam mevduatlar haftalık bazda TL cinsinden %1,9 daraldı. TL mevduatlar haftalık bazda %1,1 daralırken (kamu: -%1,8, özel: -%0,4), döviz mevduatlar %1,1 arttı. Döviz mevduatlar, 22 Ocak haftasında 259mlr dolarla zirveye ulaştı ve güncel rakamlarla 256mlr dolar seviyesinde seyrediyor. Döviz mevduatların toplam mevduatlara oranı, 12 Mart haftasına kıyasla, %55’ten %54’e geriledi. Toplam kredi/mevduat ve TL kredi/mevduat oranları sırasıyla %105 ve %153 seviyelerinde bulunuyor. Döviz kredi/mevduat oranı ise %65 seviyesindedir.

Donuk kredi oranı %4 seviyesinde

Sektörün donuk kredi oranı %4’te sabit kalırken, karşılık oranı %75,7’den %76,1’e yükseldi. Daha önceki yorumlarımızda da olduğu gibi, BDDK’nın donuk alacak sınıflandırmasında sağladığı kolaylıklar da düşünüldüğünde, makro olumsuzlukların varlık kalitesi üzerindeki etkisinin gecikmeli etkisine rağmen donuk alacak oranında 2021’in ilk yarısında büyük bir değişiklik beklemiyoruz. Bunun yanında, Grup II kredi hacminde artışla birlikte açıklanan sektör verilerinin de gösterdiği üzere karşılıkların yüksek seviyelerde kalmasını bekliyoruz.

TCMB rezervleri 19 Mart haftasında 1,6 milyar dolar artışla 93,2 milyar dolara yükseldi

Brüt döviz rezervleri haftalık bazda 1,2 milyar dolar artarak 53,9 milyar dolara, brüt altın rezervleri de haftalık bazda 316 milyon dolar artarak 39,3 milyar dolara yükseldi. Böylelikle, brüt rezervler haftalık bazda 1,6 milyar dolar artarak 93,2 milyar dolara yükseldi. 

IMF tanımlı net rezervler haftalık bazda 2,7 milyar dolar artışla 13,7 milyar dolara yükseldi.

* 19 Mart itibariyle 1 aya kadar vadeli swap açık pozisyonu 21,0 milyar dolar (12 Mart: 18,7 milyar dolar), toplam swap açık pozisyon ise 62,1 milyar dolar (57,0 milyar dolar döviz + 5,1 milyar dolar altın) seviyesindeydi (12 Mart: 57,6 milyar dolar – 52,7 milyar dolar döviz + 5,0 milyar dolar altın).

* 19 Mart itibariyle, toplam swap pozisyonu hariç IMF tanımlı net rezervler -48,4 milyar dolar seviyesinde (12 Mart: -46,7 milyar dolar).

 

Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

Yatırım Finansman Menkul Değerler

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler