Sosyal Medya

Borsa

Piyasa Bülteni: Yüksek seyreden vaka sayıları ve zayıf ekonomik veriler: Piyasalar satıcılı

Son haftalarda yurtdışı piyasalardan olumlu ayrışan Türk mali piyasaları, dün küresel çapta yüksek seyreden vaka sayıları ve beraberinde zayıf ekonomik verilere…

Piyasa Bülteni: Yüksek seyreden vaka sayıları ve zayıf ekonomik veriler: Piyasalar satıcılı

Son haftalarda yurtdışı piyasalardan olumlu ayrışan Türk mali piyasaları, dün küresel çapta yüksek seyreden vaka sayıları ve beraberinde zayıf ekonomik verilere kayıtsız kalamayarak günü satış baskısı ile tamamladı.

Yurtdışı kaynaklı gelişmelerin etkili olduğu dünkü günde, USDTRY kuru 8,28 seviyelerindeki ‘duvarı’ aşağı yönlü bir kez daha geçemeyerek 8,35 seviyelerine varan bir yükseliş kaydetti. BİST100 endeksi de bu kapsamda genele yayılan satışların gölgesinde günü %1,4 oranında düşüşle tamamladı.

Hatırlanacağı üzere, 8,28 seviyesinin teknik manada çok önemli olduğunu, kısa vadeli döviz alım ihtiyaçlarının mevcut seviyelerden karşılanabileceğini ancak TL aleyhine uzun pozisyon açılması için de acele edilmemesi gerektiğini savunmuştuk. Bu görüşümüzün halen daha arkasındayız. TL’nin faiz avantajının ön planda kalacağı bir dönemde olduğumuzu düşünüyoruz.

Pazartesi günü tatil konumunda olan ABD mali piyasalar, tatil döneminde her halde yüksek seyreden vaka sayılar ve beraberinde can kayıplarının farkına varmış olacaklar ki, zayıf tarafta kalmaya devam eden ekonomik veriler de tuz biber olunca, dün yurtdışı piyasaların geneli oldukça tatsız bir günü geride bıraktı.

Enflasyonun yüksek, istihdam ve ekonomiye dair diğer verilerin zayıf tarafta kalması ile bozulan risk iştahı, hisse senetleri, kıymetli madenler ve özellikle kripto paralarda büyük çaplı satışların yaşanmasına neden oldu.

Tarihsel olarak Eylül aylarını pek de sevmeyen Bitcoin, dün sabah saatlerinde 53bin dolar seviyesine varan bir yükseliş kaydetmesi ardından günün ikinci yarısında 42bin dolar seviyesine indi. ABD tarım dışı istihdam verisi ardından teknik seviyeleri test eden ve dikkat çektiğimiz üzere aşamayan altın ve gümüş (sırası ile 1,835 ve 24,75) dün risk modunun “off” olmasına paralel 1,797 ve 24,30 seviyelerine geri çekildi. Kıymetli madenlerde pozisyon almak için 1,835 ve 24,75 üzeri gecelik kapanış bekleyeceğiz.

Dün haber akışı arasında iki önemli haber dikkatimizi çekti. Türk Yoğun Bakım Derneği’nin, Sağlık Bakanlığı’nın onayıyla değerlendirdiği çalışmanın sonuçlarına göre, yoğun bakım hastalarından %51’nin aşısız olduğu, 2 doz BionTech aşılı olanların ise %0,5 olduğu görülüyor. Özellikle, tatilden dönüşü ve okul açılışı ile birlikte küresel çapta vaka sayılarının artması bekleniyor.

Alman hükümeti Berlin yakınlarında kurulması planlanan batarya fabrikası için Tesla’ya 1,18 milyar euro büyüklüğünde destek paketi vermeyi planladığını gördük. Haber ardından Tesla hisseleri geceyi olumlu tamamlasa da, yukarıda da değindiğimiz üzere, dün hava genel hatları ile karamsar tarafta yoğunlaştı.

ABD’de riskten kaçınan bir havanın Asya’ya da yayılmasıyla birlikte, yavaşlayan büyümeyle ilgili endişeler hisse senetlerine zarar verirken, dolar değer kazandı. Kore ve Tayvan borsası düşüşte başı çekerken, gösterge endeks Tokyo borsası artıda işlem görüyor. Bu sabah açıklanan veriye göre, Japonya ekonomisi, sağlam sermaye harcamalarının yardımıyla Nisan-Haziran çeyreğinde başlangıçta tahmin edilenden daha hızlı büyüdü. Sabah saatlerinde egemen olan olumsuz havanın yardımı ile, ABD borsalarının da vadeli işlemleri topyekün kırmızıda işlem görüyor.

Bugünün makroekonomik veri takvimini süsleyen bir veri göremedik. Lakin, TCMB Başkanı Kavcıoğlu’nun Alman İş Örgütü toplantısında bir konuşma yapacağını okuyoruz. Para politikasına dair verilecek ipuçları TL varlıklar üzerinde etkili olabilir.

TL ile ilgili tonumuz halen daha pozitif. Kur cephesinde büyük çaplı bir sıçrama beklemiyoruz. TL’nin faiz avantajının ön planda kalacağı 1-2 aylık bir dönemin bizleri beklediğini düşünüyoruz. FED’in para politikası duruşuna bağlı olarak Kasım ayında beklediğimiz faiz indiriminin devamının gelip gelmeyeceği, TL ve TL cinsi varlıkların da yakın vadeli seyrini tayin edeceğine kesin gözüyle bakıyoruz. Şimdilik kenardayız. 8,28 seviyesinin altında haftalık kapanış durumunda, USDTRY kurunda, kısa pozisyon açarak TL lehine alıcı tarafta olacağız.

 

 

 

 

Kaynak: iktisatbank.com

 

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler