Sosyal Medya

Borsa

Pandemiden beslenen piyasaların gözü Jackson Hole sempozyumunda

Küresel mali piyasalar dün iyimser bir günü daha geride bıraktı. İyimserliğin arkasında, FED’in tahvil alım programı ile ekonomiye verdiği desteği …

Pandemiden beslenen piyasaların gözü Jackson Hole sempozyumunda

Küresel mali piyasalar dün iyimser bir günü daha geride bıraktı. İyimserliğin arkasında, FED’in tahvil alım programı ile ekonomiye verdiği desteği  azaltmada (tapering) Delta varyantı nedeniyle gecikebileceği beklentisi yatarken, küresel çapta artan vaka sayıları ise iyimserlik dozunu azaltıyor.

FED’in şahin üyelerinden Kaplan’ın geride bıraktığımız hafta, tapering konusunda geri adım atan açıklaması sonrası, para musluğunun bir müddet daha açık kalacağına kanaat getiren küresel piyasalar, yukarı daha da yukarı sloganı ile riskli varlıklarda boy gösterdi.

Delta varyantından çekinen ve ekonomik aktivitenin zarar görebileceğinden endişe eden piyasalar, 78 dolar/varil seviyesin çıkan petrolü teknik bir seviye olan 65 dolara kadar itmiş, Kaplan’ın açıklamaları sonrası artan risk iştahı ile petrol yeniden 72,5 dolar seviyesini dün test etmişti.

Bu bakış açısıyla, petrol kayıplarının büyük bir bölümünü telafi ederken, hisse senedi piyasaları da, enerji sektörü öncülüğünde yükselişini sürdürdü. Altın ve gümüş gibi kıymetli madenlerde halen daha teknik seviyelerin gölgesinde iyimserliğe sınırlı bir şekilde eşlik edebildiklerini görüyoruz. Mesela, altının ons fiyatı, 100 ve 200 günlük basit ortalamaların geçtiği 1,809 seviyesini test etmesi ardından yeniden geri çekildi.

Altında pozisyon almak adına 1,810 dolar seviyesi üzerinde gecelik kapanış bekliyoruz. Yılbaşında, adeta göz bebeğimiz olan ve büyük bir heyecan ile aldığımız ve yılın ilk yarısında taşıdığımız gümüş portföyümüzden 28 dolar seviyelerinden Haziran ayında çıkmamız ardından henüz geri dönemedik. Aşağıda, 22,50 dolar seviyelerindeki teknik bölgenin defans hattını oluşturmasını memnuniyetle karşılarken, teknik anlamda güçlü bir oluşum göremediğimiz için kenarda beklemeye devam ediyoruz.

ABD’de büyük bir heyecanla beklenen Jackson Hole sempozyumları bugün başlıyor. Daha önce de belirttiğim üzere, covid nedeniyle bu yıl online yapılacak toplantıda, FED cephesinden önemli bir açıklama gelip gelmeyeceği büyük bir merakla takip ediliyor. Takdir edersiniz ki, enflasyonun başını alıp gittiği lakin açıklanan makro verilerin halen daha ekonomiye dair güçlü sinyaller vermemesi sonrası, FED’in ekonomiye destek için aylık 120 milyar dolar olarak devam eden tahvil alım programında nasıl bir yol haritası izleyebileceğine yönelik verilecek her sinyal, piyasalarda haliyle sert bir şekilde fiyatlanacaktır. Hatırlarsanız, 2008 küresel krizi ardından dönemin efsane başkanı Bernanke, Jackson Hole toplantısından ilave parasal gevşeme ‘müjdesi’ vermişti!

ABD ve müttefikleri, Batılı birliklerin 31 Ağustos tarihine kadar mümkün olduğu kadar çok Afgan’ı tahliye etmek için acele etmesi nedeniyle, İslam Devleti terör saldırısı tehdidinde bulunduğunu haberlerde görüyoruz. Kabil havaalanında yoğunlaşan ve izdiham görüntüsü veren kalabalığa uzaklaşma yönünde çağrı yapıldı!

Pfizer, şirketin üçüncü bir enjeksiyon için ABD düzenleyicisinden onay talep ettiğini ve iki aşamalı covid aşısının takviye dozunun koronavirüse karşı antikorlarda üç kattan fazla artışa neden olduğunu söyledi.

Küresel bazda artan vaka sayılarının Türkiye cephesine de benzer bir görüntü sergilemesi ile dün BİST100 endeksi günü %0,9 oranında düşüşle tamamladı. Lakin, döviz piyasasında minik adımlarla da olsun TL’deki güçlü seyrin korunduğunu görüyoruz. USDTRY kuru dün 8,38 seviyesine kadar geriledi. Teknik bir bakış açısıyla, daha da aşağıda, 8,30 seviyesi (Ağustos başı enflasyon rakamları ardından test edilmişti) yeniden – Jackson Hole’dan bir sürpriz gelmezse – test edilebileceğini düşünüyoruz.

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) bağlı askerlerin Afganistan’dan tahliyesine başlandığını duyurdu. Kararın, “çeşitli temaslar, mevcut durum ve şartlar değerlendirilerek” alındığı belirten MSB, Taliban’ın Afganistan’ı kontrol altına almasının ardından ülkeden Türk askeri uçaklarla tahliyesinin kısa bir sürede tamamlanabileceğini söyledi. Not etmek gerekirse, TSK’ya bağlı askerler, 2002 yılından bu yana BM, NATO ve ikili anlaşmalar kapsamında Afganistan’da görev yapıyordu.

Asya hisseleri, bu hafta kaydettiği keskin toparlanma ardından, ABD Merkez Bankası’nın Jackson Hole sempozyumu öncesinde ‘büyük bahislerden’ uzak durması ve yatırımcı duyarlılığının covid endişeleri tarafından baskılanmasıyla bu sabah günü kırmızılarda karşıladı.

Haber akışında, Kore Merkez Bankası’nın bugün sonuçlanan toplantısında, neredeyse üç yıl ardından ilk kez politika faizini artırdığını ve artan hanehalkı borcunun ekonomi için yeni tehditler oluşturmasıyla, pandemi döneminde kervandan ayrılan yani parasal ayarlarından uzaklaşan ilk büyük Asya merkez bankası olduğunu not edelim.

Gözler ve dikkatler Jackson Hole toplantılarına çevirlmişken, makro cephede ise bugün ABD’de açıklanacak büyüme verileri ile Avrupa Merkez Bankası (ECB) para politikası kurulu tutanakları izlenecek. Piyasalarda göreceli olarak sakin seyrin korunmasını bekliyoruz.

 

 

 

Kaynak: iktisatbank.com

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler