Sosyal Medya

Piyasa

İstanbul Ekonomi Araştırma: Yüzde 66 ekonominin kötü olduğunu söylüyor!

Yayınlanan araştırma sonuçları İstanbul Ekonomi Araştırma tarafından, 19– 21 Mart tarihlerinde Türkiye çapında 12 ilde 1505 kişi ile yapılan anket çalışmasının sonucudur. Her ayın ikinci anketinde olduğu…

İstanbul Ekonomi Araştırma: Yüzde 66 ekonominin kötü olduğunu söylüyor!

Yayınlanan araştırma sonuçları İstanbul Ekonomi Araştırma tarafından, 19– 21 Mart tarihlerinde Türkiye çapında 12 ilde 1505 kişi ile yapılan anket çalışmasının sonucudur.

Her ayın ikinci anketinde olduğu gibi, Mart ayında da katılımcılara ekonominin bugünkü durumunun nasıl olduğunu ve bir yıl sonraki durumunun ne olacağını sorduk. 18 Mart günü gerçekleştirilen PPK toplantısı sonrasında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası politika faizini 200 puan arttırma kararı almıştı. Kararın ertesi günü Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile TCMB başkanı Naci Ağbal görevden alınmış ve yerine Mustafa Kavcıoğlu atanmıştı. Bu gelişmeler ışığında hafta başında döviz kurunda sert bir yükseliş gerçekleşmiş ve geçtiğimiz hafta içerisinde dolar kuru 8.40 seviyelerine kadar çıkmıştı. Mart ayı ikinci anketini 21 Mart Pazar günü tamamlamamız nedeni ile kurdaki yükselişin toplumdaki yansıması bu ankette ölçülememiştir. Bu gelişmelerin etkilerinin Nisan ayında daha çok görüleceğini söylemek mümkün.

Eylül ayı anketinden beri olduğu gibi Mart ayı anketinde de ekonomiyi bugün itibarı ile Çok Kötü / Kötü olarak değerlendiren katılımcıların çoğunluğu oluşturdukları görüldü.  Detaylıca bakmak gerekirse, Mart ayı itibarı ile ekonomiyi Çok Kötü / Kötü olarak değerlendiren katılımcıların oranı %66 oldu. Şubat ayındaki yükselişten sonra ekonominin bugününü olumsuz değerlendirenlerin oranı tekrar %70 seviyesinin altına indi. Bugün itibarı ile ekonominin Çok İyi / İyi olduğunu düşünenlerin oranı %16’ya yükseldi. Katılımcıların %18’i ekonominin bugününü Ne iyi ne kötü olarak değerlendirdi. Anket 21 Mart Pazar günü tamamlandığından dolayı, Pazartesi günü piyasalarda yaşanan dalgalanmaların etkisi bu ankette ölçülmemiştir.

Kasım 2019’dan bu yana her ay olduğu gibi Mart ayında da katılımcılara ekonominin önümüzdeki bir yıl içerisinde nasıl bir seyir izleyeceğine dair görüşlerini sorduk. Mart 2021 sonuçlarını, Mart 2020 sonuçları ile karşılaştırdığımızda ekonominin bir yıl sonraki durumu konusundaki olumlu görüşlerin 8 puan kadar düştüğünü söylemek mümkün. Mart ayı araştırmamızda elde ettiğimiz sonuçlar Şubat ayı ile benzerlikler göstermekte. Ekonominin bir yıl sonraki durumunu olumsuz değerlendirenlerin oranında 3 puanlık bir artış yaşanırken, ekonomideki durumun bir yıl sonra değişmeyeceğini düşünenlerin oranı %27 ile yüksek seviyede seyretmeye devam ediyor. Bu anlamda ekonominin bugününü olumsuz değerlendiren katılımcıların gelecekte bugünden daha kötü bir durum olmayacağını düşündüklerini söylemek mümkün.

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler