Sosyal Medya

Genel

Japon bilim adamlarından çığır açan Covid-19 testi

Japon bilim insanları yeni tip koronavirüsü 5 dakikada tespit edebilen test metodu geliştirdiklerini duyurdu. Japonya’nın RIKEN araştırma enstitüsü ile Tokyo…

Japon bilim adamlarından çığır açan Covid-19 testi

Japon bilim insanları yeni tip koronavirüsü 5 dakikada tespit edebilen test metodu geliştirdiklerini duyurdu.

Japonya’nın RIKEN araştırma enstitüsü ile Tokyo Üniversitesi araştırmacılarının koronavirüsü daha hızlı tespit etmek için yaptıkları çalışma olumlu sonuç verdi. Bilim insanları Kovid-19’u tespit eden yeni bir yöntem buldu. Buna göre, test kapsamında alınan numuneler, santimetrekare başına bir milyon girintiye sahip cam levha üzerine konuluyor.

Mikroskobik biçimleme teknolojisiyle oluşturulan cam levhanın girintileri, her birinde ayraç bulunan mikro test odaları görevi görüyor.

KOVİD-19 TESPİT EDERSE IŞIK YAYIYOR

Üzerine konulan bir numunenin, Kovid-19’a ait ribonükleik asit (RNA) taşıdığı saptanırsa, o test odasından etrafa ışık yayılıyor.

Kovid-19 RNA’sının çoğaltıldığı ve en az bir süren geleneksel metotların aksine, yeni yöntemdeki mikro odalar vasıtasıyla küçük miktardaki virüsler 5 dakika içerisinde tespit edilebiliyor.

RIKEN baş araştırmacılarından Rikiya Watanabe, basit ve hızlı testi kapsayan metodun karışık süreçler içermediğini ve ticarileştirilmesi halinde sağlık kurumlarınca kullanılabileceğini söyledi.

 

Kaynak: karar.com

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler