Sosyal Medya

Borsa

Fed faiz değiştirmedi, varlık alımını sürdüreceğini yineledi; Powell’ın açıklamaları bekleniyor

ABD Merkez Bankası (Fed), Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) Temmuz ayı toplantısının ardından beklentilere paralel olarak federal fonlama faizini değiştirmeyerek…

Fed faiz değiştirmedi, varlık alımını sürdüreceğini yineledi; Powell’ın açıklamaları bekleniyor
ABD Merkez Bankası (Fed), Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) Temmuz ayı toplantısının ardından beklentilere paralel olarak federal fonlama faizini değiştirmeyerek oy birliği ile yüzde 0-0.25 aralığında sabit bıraktı.Fed aynı zamanda istihdam ve enflasyonda önemli ilerleme kaydedilene kadar aylık 120 milyar dolarlık varlık alımlarına devam etme sözünü yineledi.

Fed’den yapılan açıklamada, “En az 120 milyar dolar olan varlık alım programı sürdürülecek. Ekonomik aktivite ve istihdam güçlenmeye devam etti. Ekonomi, tahvil alımlarını azaltmak için koyulan hedeflerde ilerleme kaydetti. FOMC gelecek toplantılarda ilerlemeyi değerlendirmeye devam edecek. Ekonomiyi desteklemek için tüm araçlar kararlılıkla kullanılacak. Ekonomide Kovid-19 kaynaklı riskler devam ediyor” ifadelerini kulandı.

Fed yine ABD’de %5,4’e ulaşan TÜFE enflasyonun geçici olduğunu tekrarlarken, pandemiden en fazla zarar gören sektörlerin henüz tam olarak toparlanmadığını ekledi.

Fed, Haziran toplantısında da faizi sabit tutmuş ancak beklenmedik şekilde faiz artışı beklentisini erkene çekerek 2023’ün sonuna kadar iki artış beklediklerinin sinyalini vermişti.

Başkan Powell’ın basın toplantısında söyleyecekleri bekleniyor.

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler