Sosyal Medya

Ekonomi

ABD’den Türkiye’ye seyahat yasağı

Ermeni Soykırımı tasarısını 24 Nisan’da tanıması beklene, Türkiye’nin S-400 alımı nedeniyle F-35 programınan resmen atıldığını ilan eden Biden yönetimi, şimdi…

ABD’den Türkiye’ye seyahat yasağı

Ermeni Soykırımı tasarısını 24 Nisan’da tanıması beklene, Türkiye’nin S-400 alımı nedeniyle F-35 programınan resmen atıldığını ilan eden Biden yönetimi, şimdi de ABD Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasıyla  vatandaşlarına Türkiye’ye seyahat etmemeleri konusunda uyarıda bulundu. Bakanlık uyarısına gerekçe olarak, artan vakaları ve ‘terörizm ile gözaltı riskini’ gösterdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı, resmi internet sayfasında Türkiye ile ilgili ‘seyahat etmeyin’ uyarısında bulundu. Söz konusu çağrıda ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nin (CDC) koronavirüs uyarıları hatırlatılarak, Türkiye’de yaşanan vaka artışlarına değinildi.

Sözcü’de yer alan habere göre; çağrıda, Şırnak ve Hakkari illeri vurgulanarak Suriye sınırına 10 kilometre mesafedeki bölgeler için uyarı da yapıldı.

Bakanlığın söz konusu çağrısında şu ifadeler kullanıldı:

Terörist gruplar Türkiye’de olası saldırılar planlamaya devam ediyor. Teröristler turistik yerleri, ulaşım merkezlerini, market ve alışveriş merkezlerini, yerel yönetim binalarını, otelleri, kulüpleri, restoranları, ibadet yerlerini, spor ve kültürel faaliyetlerin yürütüldüğü mekanları, eğitim kurumlarını, havaalanlarını ve diğer ortak alanları hedef alabilir.

Güvenlik güçleri, aralarında ABD vatandaşlarının da bulunduğu binlerce kişiyi, siyasi amaçlı ve terör örgütleriyle ilişkisi olduğu iddialarıyla gözaltına aldı. ABD vatandaşları da Türkiye’den ayrılmalarını engelleyen seyahat yasaklarına maruz kaldı. Türkiye tarafından açıkça onaylanmamış gösterilere katılmanın yanı sıra hükümete yönelik eleştiriler (sosyal medya platformlarında yapılanlar da dahil olmak üzere) tutuklanmaya neden olabilir.

Karar

 

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler