Sosyal Medya

Genel

Türkiye İşçi haklarında en kötü 10 ülkeden biri!

Uluslararası İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (ITUC) yayınladığı yıllık rapora göre Türkiye, işçi hakları ve özgürlükleri bakımından dünyanın en kötü 10 ülkesi…

Türkiye İşçi haklarında en kötü 10 ülkeden biri!

Uluslararası İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (ITUC) yayınladığı yıllık rapora göre Türkiye, işçi hakları ve özgürlükleri bakımından dünyanın en kötü 10 ülkesi arasında.

ITUC’un internet sitesinde yayınlanan 2021 raporunda, Türk hükümetinin bu yıl insan ve işçi hakları ve özgürlükleri üzerinde ağır kısıtlamaları sürdürdüğü belirtildi.

Tele1’in haberine göre İşçi ve insan hakları savunucularının yanı sıra sendika liderlerinin gerekçesiz olarak tutuklandığı ve evlerine baskınlar düzenlendiği belirtilen raporda, işverenlerin özellikle metal, cam, deri ve plastik sanayilerinde olmak üzere örgütlenmek isteyen metodik olarak işçileri işten çıkararak sendikalaşmayı önleme çalışmalarını sürdürdüğü kaydedildi.

Raporda 1 Mayıs günü DİSK Genel Merkezi’nin kuşatıldığı ve DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu ve Genel Sekreteri Adnan Serdaroğlu ve 25 DİSK üyesinin gözaltına alındığına ve bu yıl üçüncü kez sendika liderlerinin gözaltına alındığına dikkati çekildi.

İşverenlerin sendikalaşmak isteyen işçileri işten atarak sendikalaşmayı önleme çalışmalarının çok yaygın olduğu belirtilen raporda, buna yönelik özel örneklere yer verildi.

ITUC’un 2021 raporunda dünyanın işçi hakları açısından en kötü 10 ülkesi arasında Türkiye’nin yanı sıra Bangladeş, Beyaz Rusya, Brezilya, Kolombiya, Mısır, Honduras, Myanmar, Zimbabve ve Filipinler yer aldı.

 

 

 

Kaynak: t24.com.tr

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler