Sosyal Medya

Genel

Konya hidrojen üretip enerjiye dönüştürecek

Enerji dönüşümü için ihtiyaç duyulan “kayıp halka” olarak değerlendirilen hidrojen, Konya’da kurulan laboratuvarda enerjiye dönüşecek. Hidrojenin doğalgaz ile harmanlanıp, temiz enerji…

Konya hidrojen üretip enerjiye dönüştürecek

Enerji dönüşümü için ihtiyaç duyulan “kayıp halka” olarak değerlendirilen hidrojen, Konya’da kurulan laboratuvarda enerjiye dönüşecek. Hidrojenin doğalgaz ile harmanlanıp, temiz enerji olarak vatandaşlara ulaştırılması hedeflenirken, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, hidrojenin belirli oranla doğal gaza enjekte edileceği ve performansını artıracak Konya’daki laboratuvarın açılışını bugün yapacak.

Yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilen hidrojenin doğal gazla harmanlanmasından elde edilen kompozit gazın kullanımıyla temiz enerji, orta vadede tüm Türkiye’ye yayılacak. Yerli ve yenilenebilir enerji kaynakları ile Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığını büyük oranda azaltma hedefi ile hareket eden Enerji Bakanlığı bu kez yapacağı hamle ile doğal gazda verimliliği de artıracak.

Düşük ve sıfır karbonlu hidrojen, yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edilen hidrojen anlamına gelirken, bu yenilenebilir hidrojen, bir süredir enerji dönüşümü için ihtiyaç duyulan “kayıp halka” olarak değerlendirilmekteydi. Türkiye Doğal Daz Dağıtıcıları Birliği Teknik Merkezi GAZBİR-GAZMER’ in Konya’da kurduğu tesis ile kayıp halka bulunurken, enerjide ithalatçı konumda bulunan Türkiye’nin bu hamle ile enerji kullanım verimliliğinin artırılması hedefleniyor.

Türkiye 156 bin kilometrelik doğal gaz dağıtım şebeke uzunluğu ile Avrupa’nın en büyük 6’ncı doğal gaz şebekesine sahipken, şu an 81 ilin tamamı ve 589 yerleşim yerinde doğal gaz kullanılıyor. Mevcut doğal gaz şebekesi ile Türkiye nüfusunun yüzde 82’ninin üzerindeki insan doğal gaz hizmetinden yararlanabiliyor ve 2021 yılı itibari ile 68 milyon insan için hazır hale getirilen doğal gaz şebekesinden faydalanan nüfus 55 milyona ulaşmış durumda. 13 milyon kişi ise yatırım tamamlandığı halde henüz doğal gaz kullanımına geçmezken, Türkiye’nin son 10 yıllık doğal gaz tüketimi ise ortalama 46 milyar metreküplerde seyrediyor.

 

 

 

Kaynak: sabah.com.tr

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler