Sosyal Medya

Ekonomi

Fitch: Türk bankalarının sorunlu kredi oranı azaldı ama…

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türk bankaları için bugün yayınladığı ve Türk bankacılık sistemindeki varlıkların yüzde 81’ini kontrol eden…

Fitch: Türk bankalarının sorunlu kredi oranı azaldı ama…

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türk bankaları için bugün yayınladığı ve Türk bankacılık sistemindeki varlıkların yüzde 81’ini kontrol eden 13 bankaya yer verdiği “Datawatch 2021 2Ç” raporunda, varlık kalitesi için riskler artsa da bankaların ortalama sorunlu kredi oranlarının 2021 ikinci çeyrekte daha da düştüğünü belirtti.  Fitch Ratings, BDDK’nın pandemi sürecindeki bazı desteklerini, kredi sınıflamalarına ilişkin düzenlemeleri 30 Eylül’e kadar uzatmasının Türk bankalarının varlık kalitesi ölçümlerini desteklemeye devam ettiğini bildirdi.

2021 ikinci çeyrekte Türk bankalarının 2021 yılı için risk maliyeti tahminlerini düşürdüklerini belirten Fitch, özel bankalarda operasyonel karlılığın ikinci çeyrekte düşük risk maliyetinin, artan harç, ücret gelirlerinin ve genişleyen net faiz marjlarının etkisi ile daha dirençli olduğunu vurguladı.

Fitch Türk Lirası cinsinden kredi büyümesinin ikinci çeyrekte özel bankalar tarafından yönlendirilmeye devam edildiğini, sektörün yabancı para cinsinden düzeltilmiş toplam kredi büyümesinin ise %1,9 ile sınırlı kaldığını vurguladı. Kurum, bankaların döviz cinsinden borç verme isteksizliğini TL’deki zayıf seyre bağladı.

Bankaların çoğunun zorlu piyasa şartlarına rağmen sendikasyon kredilerini Nisan-Mayıs 2021 döneminde çevirdiklerini ve/veya artırdıklarını ekleyen Fitch, bu durumun bankaların fona erişme kabiliyetlerinin devam ettiği anlamına geldiğini ancak maliyetlerin de 2020’nin ilk yarısına göre daha yükseldiğini söyledi.

 

Bankacılık sektöründe yabancı para cinsinden mevduatların 2021 ikinci çeyrekte toplam mevduatların yüzde 55’ine ulaştığına dikkat çeken Fitch, “Negatif reel mevduat faizi ve enflasyonist baskılar liraya zayıf güven ile bir araya geldiğinde mevduatlarda dolarizasyon daha da artabilir” dedi.

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler