Sosyal Medya

Ekonomi

Ekonomi reform paketinde KGF düşük faizle yeniden

Dünya Gazetesi’nin haberine göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından geçen ay açıklanarak takvime bağlanan ekonomi reform paketinde yer alan başlıklara ilişkin yeni…

Ekonomi reform paketinde KGF düşük faizle yeniden

Dünya Gazetesi’nin haberine göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından geçen ay açıklanarak takvime bağlanan ekonomi reform paketinde yer alan başlıklara ilişkin yeni bir torba teklif hazırlığı yapılıyor.

Söz konusu pakette 30 Haziran 2021 olarak takvimlendirilen işler arasında, ağırlıkla Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın görev alanına giren kamuda harcama disiplininin sağlanması ile istihdamın finansmanına ilişkin başlıklar bulunuyor. Bütçe hazırlık sürecinin sadeleştirilmesi amacıyla reform paketinde atılacak adımlar arasında yer alan Orta Vadeli Program (OVP) ve Orta Vadeli Mali Planın (OVMP) tek bir belge haline getirilmesi yasa teklifinde yer alacak.

Kanunla yapılacak işler arasında fiyat istikrarının sağlanması amacıyla enflasyon dinamiğini takip etmek, dezenflasyon süreci önünde risk oluşturan şokları değerlendirmek, gerekli önlemleri belirlemek için Fiyat İstikrarı Komitesi kurulması da yer alıyor. Komite Hazine ve Maliye Bakanlığı koordinasyonunda; Ticaret Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Strateji ve Bütçe Başkanlığı ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan oluşacak.

Mini ekonomi paketinin 30 Haziran 2021 tarihine kadar tamamlanması öngörülürken, yasa teklifinin kısa sürede Meclis Başkanlığına sunulması bekleniyor.

KGF kefaletiyle kredi

Diğer bir başlığa göre, makro ve küçük ölçekli firmalardan likidite sıkıntısı çekenlere yönelik istihdama kattıkları her bir ilave kişi için KGF kefaletiyle 100 bin TL’lik krediye erişim imkanı sağlanacak. Kredinin maksimum limiti ilave 5 istihdam ile 500 bin TL olacak. Kredi 2 yıl vadeli, ilk 6 ayı geri ödemesiz kullandırılacak. İlave istihdam oluşturan firmalar, düşük finansman maliyetiyle kredi kullanma imkanına sahip olacak.

Hatırlanacağı üzere KGF üzerinden verilen düşük faizli krediler yoluyla hem sorunlu şirketler yüzdürülmüş hem de piyasa faizinin altında oluşan maliyet kredileri dengesizce artırarak Türkiye ekonomisinde kırılganlıkları artırmıştı.

Finansal İstikrar Komitesi (FİK) olarak yapılandırılması da ilk aşamada atılacak adımlar arasında yer alıyor. FİK Hazine ve Maliye Bakanlığı koordinasyonunda; TCMB, BDDK, SPK, SEDDK, TMSF ve Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı’ndan oluşacak. FİK finansal istikrarın gözetilmesini merkeze alarak; sistemik riskleri belirleyecek, izleyecek ve yönetecek, finansal piyasaları derinleştirmeye ve tasarrufları artırmaya odaklanacak. Komitenin her ay düzenli olarak bir araya gelerek 3 ayda bir rapor yayımlaması öngörülüyor.

Emekli ikramiyeleri artışına acil kanun

Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın daha önce duyurduğu, emeklilere Ramazan ve Kurban Bayramlarında 1000 TL olarak verilen ikramiyelerin artırılmasına ilişkin düzenlemenin de kısa zaman içinde hayata geçirilmesi bekleniyor. Söz konusu ikramiye bedeli kanun ile düzenlendiği için, artırımına ilişkin konunun da yine kanunla yapılması gerekiyor. TBMM’de görüşülen kanun tekliflerinin birine, bununla ilgili önerge verilmesi bekleniyor.

Dünya Gazetesi

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler