Sosyal Medya

Genel

Dünya Sağlık Örgütü: Koronavirüs salgınını 2022’de bitirebiliriz

İlk olarak Çin’de 2019 Aralık’ta ortaya çıkan koronavirüs salgını milyonlarca insanın ölümüne neden oldu. DSÖ Kovid-19 teknik heyet lideri Maria…

Dünya Sağlık Örgütü: Koronavirüs salgınını 2022’de bitirebiliriz

İlk olarak Çin’de 2019 Aralık’ta ortaya çıkan koronavirüs salgını milyonlarca insanın ölümüne neden oldu. DSÖ Kovid-19 teknik heyet lideri Maria Van Kerkhove, Kovid-19 salgını ve yeni varyantı Omicron’a ilişkin yaptığı açıklamada, 2022 yılında salgının biteceği konusunda “son derece umutlu’’ olduğunu belirtti.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Kovid-19 teknik heyet lideri Maria Van Kerkhove, Kovid-19 salgını ve dünyayı alarma geçiren yeni varyant Omicron ile ilgili soruları yanıtladı. Kerkhove, “2022’nin, Kovid-19 salgınının bitiş yılı olacağı konusunda inanılmaz iyimserim” dedi.

Omicron varyantının hızlı yayıldığını kaydeden Kerkhove, bu varyantın bazı ülkelerde Delta’ya karşı büyüme avantajı olduğunu ifade etti. DSÖ temsilcisi, varyantın farklı nüfuslarda nasıl yayıldığını, yine nüfuslarda buna karşı nasıl farklı bağışıklık sistemi görüldüğünü, diğer önceki varyantlarla da kıyaslayarak ayrıntılı bir şekilde araştırdıklarını bildirdi.

Kovid-19 salgınının gelecek yıl bitmesi konusunda iyimser konuşan DSÖ temsilcisi, salgının etkisini düşürmek, ölü sayısını ve hastaneye yatışları düşürmek konusunda ellerinde çok daha fazla imkan olduğunu belirtti.

“OMİCRON’UN 2022’NİN İLK İKİ AYINDA AVRUPA’DA BASKIN VARYANT OLMASI BEKLENİYOR”

Bu arkada Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC), Kovid-19 Omicron varyantının 2022’nin ilk iki ayında Avrupa kıtasında baskın varyant olmasının beklendiğini açıkladı.

ECDC’nin güncellenen risk değerlendirme raporunda, varyantın gelecek birkaç ay içinde Avrupa ülkelerinde “çok hızlı” yayılacağı beklentisine yer verildi.

Raporda, Delta’nın şu anda baskın varyant olarak devam ettiği ancak Omicron’un Avrupa’da gelecek yılın ilk iki ayı içinde baskın hale gelmesinin yüksek ihtimal olduğu vurgulandı.

ECDC Direktörü Andrea Ammon, Omicron’un hızla yayılma ihtimalini “çok yüksek” gördüklerini söyledi.

Ammon, “Omicron’un daha önce Delta varyantını dikkate alan öngörülere ek olarak ölümler ve hastaneye kaldırılanların sayılarını artıracağının çok yüksek ihtimal dahilinde olduğu düşünülüyor” dedi.

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Omicron varyantının dünyada 77 ülkede tespit edildiğini fakat bu sayının çok daha fazla olduğunu söylemişti.

Birçok Avrupa ülkesinde kasım sonunda Omicron varyantının tespit edilmesi üzerine salgın tedbirleri artırılmıştı.

 

 

karar.com

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler