Sosyal Medya

Genel

Dr Tuğberk Çitilci  yazdı:  Almanya Seçimlerinde İlk Sonuçlar

Almanya’da 2021 seçimleri sona erdi. Henüz kesinleşmeyen sonuçlara göre SPD beklenildiği gibi %25.7 ile birinci parti olmayı başardı. İkinci sırada…

Dr Tuğberk Çitilci  yazdı:  Almanya Seçimlerinde İlk Sonuçlar

Almanya’da 2021 seçimleri sona erdi. Henüz kesinleşmeyen sonuçlara göre SPD beklenildiği gibi %25.7 ile birinci parti olmayı başardı. İkinci sırada Merkel ile beraber 16 yıldır iktidarda olan CDU/CSU bir önceki secime göre %8’e yakın oranda oy kaybederek %24.1 ile ikinci sıraya geriledi. Üçüncü ve dördüncü sırada gelen Yeşiller ve FDP partileri, kendi rekorlarını kırarak sırasıyla %14.8 ve %11.5 oranlarına ulaşmayı başardılar. Aşırı sağ parti AfD küçük bir gerileme kaydederek %10.3 oranında oy aldı. Secimin en büyük sürprizi bir önceki secimde %9.2 oy alan Sol Parti, bu secimde bu secimde %4.9 oy oranında kaldı. Almanya’da %5’lik secim barajı uygulanmasına rağmen, eğer bir parti %4 oy oranının üzerinde ve ayni zamanda üç secim bölgesini doğrudan kazanırsa mecliste yer alabilir. Bu şartı sağlayan sol parti barajın hafif altında kalmış olsa da mecliste altıncı parti olmayı sürdürecek.

Koalisyon Senaryoları

Daha önce yayınlamış olduğumuz Alman’da Secim Gündemi adli özel raporumuzda da belirttiğimiz üzere hükümeti kurmak için gerekli olan %50”lik çoğunluğa ulaşılması mevcut politik durum göz önüne alındığında ancak koalisyon formülleri ile mümkün olmaktadır. Özel raporumuzda belirttiğimiz 6 koalisyon formülünden biri olan SPD+Yeşiller+Sol Parti koalisyonu %50 oranını sağlayamadığından artık mümkün olmamaktadır.

Secim sonuçlarını değerlendiren liderlerden gelen açıklamalara göre su anda iki formül öne çıkmaktadır. Bunlar raporumuzda da bahsettiğimiz, SPD+Yeşiller+FDP ve CDU/CSU+Yeşiiller+FDP senaryoları olarak karşımıza çıkıyor. Bu senaryoları öne çıkaran en önemli faktör SDP ve CDU/CSU partilerinin tekrar ayni koalisyon içinde yer almaya sıcak bakmaları olarak belirtebiliriz. Önemli bir güç kaybeden CDU/CSU ya karşı SPD’nin tutumu, halkın değişim istediğini gösterdiği ve SPD öncülüğünde CDU/CSU olmadan bir koalisyon kurulması gerektiği yönünde gelişmektedir. Yeşiller’in parti programı ve hedeflediği politikalar SPD ile büyük uyumluluk gösterirken liberal parti FDP, CDU/CSU ile bir koalisyona daha sıcak bakmaktadır. Su anda beklentiler Yeşiller ve FDP’nin koalisyonda yer alan ve lider partiyi, ayni zamanda yeni şansölyeyi, belirleyecek olmaları yönündedir. Bu noktada ya sol ağırlıklı Yeşiller taviz vererek CDU/CSU ve FDP’nin koalisyon ortağı olmayı kabul ederek sağ ağırlıklı bir grup içerisinde yer alacak, ya da FDP taviz vererek sol ağırlıklı SPD ve Yeşiller tarafına geçiş yapacak.

Yeni koalisyon hükümeti kurulana kadar Angela Merkel vekaleten görevini yürütmeyi sürdürecek. Eğer partiler anlaşma sağlayamazlar ise seçimlerin tekrarlanması son seçenek olarak karsımıza çıkıyor. Önümüzdeki günlerde resmi sonuçların elde edilmesiyle birlikte hükümeti kurma yetkisi ilk olarak en yüksek oyu alan SPD’ye verilecek ve koalisyon görüşmeleri resmi olarak başlayacaktır. Görüşmelerin başlaması ile birlikte gündeme gelebilecek koalisyon senaryolarına ilişkin yayınladığımız özel raporumuzu inceleyebilirsiniz.

 

 

Meral Akşener’den bomba açıklama: Cumhurbaşkanlığına aday değilim; Başbakanlığa adayım

 

Dr Gürbüz:  Merkez Bankaları’nın hareketli haftası sonrasında…

 

Vatandaşın yüze 96’sı da “Barınamıyoruz” diyor

 

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler